Yolsuzlukta ilk itiraf

İlk kez bir yolsuzluk davasında suç itirafı oldu.

ANKARA - İlk kez bir yolsuzluk davasında suç itirafı oldu. 'Akrep Operasyonu'yla ortaya çıkarılan Türk Dil Kurumu'ndaki (TDK) yolsuzluk olayıyla ilgili davanın tutuklu sanıklarından Mustafa Kurtcuoğlu, zimmetine para geçirdiğini kabul etti.
TDK eski Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun ile dönemin TDK Başkanvekili Prof. Dr. Hamza Zülfikar'ın da aralarında bulunduğu 13 sanığın yargılanmasına Ankara
2 No'lu DGM'de başlandı.
Davada yolsuzluk davalarında alışık olunmayan bir sahne yaşandı. Tutuklu sanıklardan TDK Saymanı Kurtcuoğlu, hakkındaki çete suçlamasını "Devlet kurumunda çete kurmak söz konusu olamaz" savunmasıyla reddederken, 2000'de yaklaşık 140 milyar lirayı zimmetine geçirdiğini kabul etti. 2000'den önce zimmetine para geçirmediğini anlatan sanık, bunun bilirkişi incelemesiyle ortaya çıkarılmasını talep etti.
'Harcadım gitti'
İtirafçı sanık duruşma yargıcının, "Zimmetine
geçirdiğin parayı ne yaptın" sorusuna,
"Harcadım, ama nereye kullandığımı hatırlamıyorum" yanıtını, "Yoksa gazino mu açtın" sorusuna ise "1969' dan beri serbest ticaretle uğraşıyorum. Bazı birikimlerim var. Ankara'daki Paris Gazinosu'nun kâr ortağıyım. Kazanova Gazinosu da bir süre birlikte olduğum arkadaşım Gülizar Metin'e aittir. Kristal Gazinosu ile hiçbir ilgim yok" yanıtını verdi.
Diğerleri reddetti
Dönemin TDK Genel Sekreteri sanık Halil Selçuk da ifadesinde kurumda çete olmadığını, suç işlemediklerini savunurken,
"Saymanın kişisel işleri bahane edilerek kurban edildim. Bu kurum bizim gibi namuslu insanlar sayesinde ayaktadır" dedi.
Dönemin TDK Başkanvekili Prof. Dr. Hamza Zülfikar suçlamaları reddetti, Sayman Kurtcuoğlu'nun zimmetine para geçirdiğini müfettişlerin bile özel yöntemlerle bulduğuna dikkat çekti ve "TDK' nın bilimsel çalışmaları bu tür olaylarla gölgelendi. Hiç kimseden 1 lira bile rüşvet almadım. Adaletin hayatını bilime adamış bir kişiyi aklayacağına inanıyorum" dedi.
İki tahliye kararı
Diğer sanıklar da suçlamaları reddederken, avukatları DGM'nin davada görevsizlik vermesini istedi.
Mahkeme heyeti, dünkü duruşmada bulunmayan sanıklar Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun ile Prof. Dr. İsmail Parlatır'ın ihzaren celplerine karar verirken tutuklu sanıklardan Halil Selçuk ve Ayşe Anıl'ı tahliye ederek yargılamayı erteledi.