Yolun önüne cami bile çıksa yıkarız

Yolun önüne cami bile çıksa yıkarız
Yolun önüne cami bile çıksa yıkarız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın grup konuşmasındaki ilk gündemi ODTÜ olaylarıydı.

Erdoğan, ODTÜ'deki yol tartışmasına atıf yaparak, "Yol medeniyettir. Medeni olmayan kıymetini bilmez. Cami çıksa önüne yıkarız" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dünkü partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ODTÜ olaylarını eleştirdi. Erdoğan, “Yol medeniyettir. Ama medeni olmayanlar yolun kıymetini anlamazlar. Önünde cami bile olsa yol oradan geçecekse o camiyi yıkar, gider başka yerde inşa ederiz” dedi. 

İmralı kararı hükümetin

İmralı’ya kimin gidip kimin gitmeyeceğine hükümetin karar verdiğini de dile getiren Erdoğan, şunları söyledi: “Birileri çıkıp da ‘İmralı’ya kim gider kim gelir’ diye hesap yapıyor. Bunun kararını hükümet verir. İster gönderir ister göndermez. Hükümete ya da Adalet Bakanlığı’na kimsenin rota çizme yetkisi yoktur. Yeri gelir gönderilir yeri gelir gönderilmez herkes haddini bilecek. Biz bunu her fırsatta ifade ettik. Türkiye ’de de bizim yetkilerimizin ne olduğunu biliriz. Ülkemizin hassasiyeti sebebiyle bazı konularda sessiz kalıyorsak bu sessizliğimiz bazılarına prim olarak kabul edilmesin. Hiçbir ülkenin zararını biz kendi kârımız olarak görmeyiz.”

Fidan’a sahip çıktı

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ilgili haberlere de tepki gösteren Erdoğan, içeriden de dışarıdan da uğraşanlar olduğunu söyledi. “Biz memnun olduğumuz bürokratımıza, memnun olduğumuz teknokratımıza, kusura bakmasınlar sonuna kadar sahip çıkarız” diyen Erdoğan, Avrupa Komisyonu’nun geçen hafta içinde, 2013 Türkiye İlerleme Raporu’nu yayımladığını da anımsattı. Raporu son derece dikkatli bir şekilde incelediğini belirten Erdoğan, raporda yer alan tespitleri ve eleştirileri, arkadaşları ile birlikte büyük bir samimiyetle rapor ettiklerini kaydetti. Erdoğan, raporun kimi hususlarda eksik ve yanlış bilgilendirme neticesinde, doğru olmayan değerlendirmeler içerse de geneli itibariyle hükümetin reform kararlılığını teyit eder mahiyette olduğunu ifade etti.
Grup toplantısının hemen ardından Ankara’da önemli bir temel atma törenine katılacağını belirten Erdoğan, ikinci şehir hastanesinin startını vereceklerini söyledi. Etlik’te inşa edilecek hastanenin, müteahhit firmanın daha fazla zaman istediğini ancak 30 ayda bitirmesini istediklerini anlatan Erdoğan, “Bu, devasa bir şehir hastanesi olacak. Daha önce Adana’da, Ankara Bilkent’te temellerini attığımız şehir hastanelerinin bir yenisine daha başlamış olacağız” dedi.
Erdoğan, birçok alanda Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kaydettiklerini belirterek, 79 senede yapılanların kat kat fazlasını 11 yıla sığdırdıklarını söyledi. Erdoğan, 79 yılda 6100 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, 11 yılda ise 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptıklarını bildirdi. Erdoğan, “Demek ki bunlar yolları takip edemediler herhalde, takip etseydiler oralarda biz çok çalı çırpı topladık. Orada makineleri filan çok temizledik, bilsinlar bunları da, yoksa bu yolları yapamazsın, çalı çırpının olmadığı yer yok, onların arasından bu yollar gelsin. Ama onların ihtiyaçları yok. Bizim ise ihtiyacımız var” diyen Erdoğan, gelecek 10 yılda da Türkiye’yi, milleti, Cumhuriyeti büyütmeye devam edeceklerini söyledi.