Yoncalı Barajı'na su bitince izin çıktı!

Yoncalı Barajı'na su bitince izin çıktı!
Yoncalı Barajı'na su bitince izin çıktı!

Malatya nın Arguvan ilçesindeki Yoncalı Köyü ve civarı, baraj yüzünden 36 yılda boşalmış.

Fikri 36 yıldır, yapım süreci ise 20 yıldır gündemde olan Yoncalı Barajı için nihayet ihaleye çıkılıyor. Ama derenin altından çok su aktığını söyleyen köylü mutsuz!
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

Yılan hikâyesine dönen Yoncalı Barajı konusunda, yıllar sonra nihayet yeni bir açıklama geldi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Malatya’nın Arguvan ilçesine yapılmak istenen Yoncalı Barajı’nın 2013 Mart sonuna kadar ihalesinin gerçekleştirileceğini açıkladı. Kararın CHP milletvekilleri Veli Ağbaba ve Mevlüt Aslanoğlu’nun girişimleri sonucu alındığı belirtildi.
Ancak yörede yılların pek çok şeyi değiştirdiğini söyleyen köylüler ise mutsuz ve umutsuz. Yoncalı Muhtarı Mehmet Ali Teker “Yapılmasını istemiyorum. Bütün köy istemiyor. Burası deprem olsa silkeleniyor. Alt tarafta Arapgir’e kadar 10 köy var. Köylerin hepsi su altında kalır. Ayrıca 36 sene önceki su bugünkünün üçte biri ancak var” dedi.
Teker’in verdiği bilgiye göre yıllardır seçim propagandası olan baraj köylüye sadece mutsuzluk vermiş: “Yıkıldı yıkılacak evlerde oturuyoruz. Tapulu arazimiz su altında kalacağı için ev yapmamız yasak. Arazilerin üçte biri istimlak oldu. Kimi parasını aldı; kimi alamadı. Şimdi köyde 12 hane var. Burası eskiden Nüfus Müdürlüğü, ortaokulu olan bir yerdi. Baraj sevdası ortaya çıkınca herkes çekilmeye başlamış. Son birkaç senedir bir bölümü geri dönmek istiyor; ama baraj yüzünden dönemiyorlar.”
Yoncalı Köyü Sosyal Yardımlaşma Derneği de bölge 1. derecede deprem bölgesi olduğu, 1.500 bitki çeşidini barındırdığı ve baraj bölgenin iklimini değiştireceği için projeye karşı.