Yöneticilerin kaygısı ödeme

Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayan üniversite hastaneleri, dün 'bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı' tüm hastaları sevksiz kabul etmeye başladı ancak yöneticiler, ödeme konusunda kaygılı.

ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayan üniversite hastaneleri, dün 'bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı' tüm hastaları sevksiz kabul etmeye başladı ancak yöneticiler, ödeme konusunda kaygılı.
Ankara'da, SSK'lıların da sevksiz yararlanmaya başladığı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gazi Hastanesi'nin başhekim yardımcısı Prof. Dr. Ferit Taneri, hasta sayısında olağanüstü bir yığılma olmadığını söyledi. Taneri'nin verdiği bilgiye göre dün sadece Bağ-Kur'un provizyon sisteminden kaynaklanan aksama oldu.
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Dursun da yeni uygulamadan memnun: "Bundan sonra polikliniklerimize hasta girişinin daha yüksek olmasını bekliyoruz."
Ancak Prof. Dr. Dursun'a göre, yatarak tedavi gören hastalara sağlanacak ilaç ve malzemelerin alımı için tanınan 120 günlük süre yetersiz. Bu sürede ihalelerin tamamlanamayacağını anlatan Dursun, ayrıca üniversite hastanelerinin ödeme güçlüğü içinde olduğunu hatırlattı: "Geri ödemeler düzenli yapılmadığı için malzeme ve ilaç alımı yaptığımız firmalara borcumuzu ödeyemiyoruz. Bu nedenle Sosyal Güvenlik Kurumu yeni dönemde geri ödemeleri aksatmadan yapmalı."
Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi yetkilileri de yeni uygulamadan kaynaklanan bir sıkıntı yaşanmadığını belirtti.
Yeşil kartlılara yok
Ancak hastanelerin sevksiz başvurunun ilk günü 'davetsiz misafirleri' de vardı: Yeşil kartlılar. Hastane yöneticileri, uygulamanın bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olanları kapsadığını, yeşil kartlı hastaların bu kapsama girmediğini hatırlattı.