Yönetmelik çıktı kavga tazelendi

İlaçta veri korumayı 1 Ocak 2005'te başlatan yönetmelik çıktı. 'Tarih 2001 olsun' diyen orijinal ilaç üreticileri tepkili.

ANKARA - AB ile Türkiye arasında 'nota' krizine neden olan Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliği, dün yayımlandı. Veri imtiyazında milat 1 Ocak 2005 oldu.
Yönetmeliğin veri imtiyazına ilişkin maddeleri 1 Ocak, diğer maddeleri ise 30 Haziran 2005'ten itibaren yürürlüğe girecek. Veri imtiyazı süresi, Gümrük Birliği alanında ilk defa ruhsatlandırıldığı tarihten başlayarak, molekülün Türkiye'deki patent süresiyle sınırlı olmak üzere altı yıl olacak. Yönetmelik, daha önce yapılan başvurular için geçerli olmayacak. Yani halihazırda bakanlıkta beklediği belirtilen 300 ilaç ruhsat alabilecek.
Bakanlıkça ruhsatlandırılarak satış izni verilmeyen hiçbir beşeri ürün, pazara sunulamayacak. Ürünü pazara sunmak isteyen gerçek kişilerin, eczacılık, tıp veya kimya bölümlerinden mezun olması ve Türkiye'de mesleğini icra etme yetkisine sahip olması şartı aranacak. Tüzel kişiler ise, bu vasıfları taşıyan deneyimli kişileri istihdam edecek. Türkiye'de mesleğini icra etme yetkisine sahip diş hekimleri de, kendi mesleklerinde kullanılan ürünler için ruhsat başvurusu hakkına sahip olacak.
Ruhsatlar beş yıllık
Ruhsat beş yıl geçerli olacak. Ruhsatı yenilemek isteyenler, geçerlilik süresi sona ermeden üç ay önce gerekli belgeleri bakanlığa verecek. Bakanlık, ruhsat için gelen tıbbi ürünü, 30 günde ön incelemeye alacak. Eksiksiz başvurular 210 günde karara bağlanacak.
Ürünün normal kullanım şartlarında zararlı etkileri ortaya çıkarsa, etkisinin olmadığı veya yetersiz olduğu saptanırsa, ruhsat askıya alınacak. Ürün sahibi altı ay içinde askıya alınma gerekçesinin aksini ispatlayan bilgileri bakanlığa sunamazsa, ruhsat iptal edilecek.
Ruhsatı iptal edilen ürünün üretimi durdurulacak. Başvuru sahiplerinin bilgileri gizli tutulacak. Aynı formül için aynı gerçek veya tüzel kişiye, farklı bir ticari isimle de olsa ikinci bir yerli veya ithal ruhsatı verilemeyecek.
Beşeri tıbbi ürünle ilgili ruhsat başvuruları değerlendirilirken; ürüne ait formülasyonun doğruluğu ulusal veya bakanlık tarafından kabul edilen bir laboratuvarda test edilecek. Formülasyonda hayvansal kaynaklı maddeler içeriyorsa BSE virüsü olmadığına dair resmi otoriteden yazı, kan ve plazma ürünleri içeriyorsa viral kontaminasyon, AIDS, hepatit ve benzeri testlerin istenilmesine dikkat edilecek.
Kan satışına sıkı denetim geliyor
Yönetmelik 'kan ve kan ürünü içeren' ilaçların satışına da sıkı denetim getiriyor. Bu tür ürünlere satış izni alınabilmesi için öncelikle, ulusal veya uluslararası laboratuvarca verilen Ulusal Sağlık Otoritesi tasdikli sertifika gerekecek. Bu tür ürünlerin ruhsatlandırılmasında ayrıca plazmanın toplanma tarihi ve donör tipi (gönüllü, paralı) ve gerekirse donör listesi, her donörün Hepatit B, Hepatit C ve HIV testi sonuçlarının belgesi de istenecek.
AFİR: Yargıya gidebiliriz
Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AFİR) Genel Sekreteri Engin Güner ise yönetmelikle 300'den fazla jenerik ilaca ruhsat verileceğini belirtirken, "Sadece 1 Ocak 2005'e kadar Türkiye'de herhangi bir jenerik ruhsat başvurusu yapılmamış ürünlere koruma geliyor. Biz, veri konumanın 1 Ocak 2001'ten itibaren olmasını ve bekleyenlere ruhsat verilmemesini istiyorduk. Hukuki yollara başvurup başvurmamayı değerlendireceğiz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7352807352800

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.