Yönetmen Fatih Akın'dan Cumhurbaşkanı Gül'e mektup

Yönetmen Fatih Akın'dan Cumhurbaşkanı Gül'e mektup
Yönetmen Fatih Akın'dan Cumhurbaşkanı Gül'e mektup
Almanya'da yaşayan, dünyaca ünlü siema yönetmeni Fatih Akın, Gezi Parkı olaylarında polisin direnişçilere şiddetli müdahalesine ilişkin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ithafen, açık bir mektup yazdı.

Radikal.com.tr - Almanya'da yaşayan, dünyaca ünlü sinema yönetmeni Fatih Akın, Gezi Parkı olaylarında polisin direnişçilere şiddetli müdahalesine ilişkin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ithafen, açık bir mektup yazdı.

Fatih Akın'ın Almanya'daki "Hamburger Morgenpost" gazetesinin internet sitesi olan mopo.de adresinde yayınlanan mektubu şöyle:


Sayın Cumhurbaşkanım,

Belki duymamışsınızdır diye düşünerek yazıyorum.

Dün akşam saatlerinde yeniden başlayan polis şiddeti sonucunda yüzlerce insan yaralanmıştır.

14 yaşında bir çocuk , polisin attığı biber gazi mermisiyle beyin kanaması geçirdi. Ameliyatın ardından şimdi uyutuluyor. Hayati tehlikesi yüksek.

Yaralılara yardım etmek isteyen gönüllü doktorlar, terörist diye gözaltına alınıyor. Revirlere gaz bombalarıyla saldırılıyor.

Gözaltına alınanların haklarını savunmak isteyen avukatlar gözaltına alınıyor.

Polis, kapalı alanlarda gaz bombası kullanıyor. Bu yetmezmiş gibi, insanların kendilerini korumak için taktığı basit gaz maskelerini çıkarttırıyor. Sularına el koyuyor.

Tehdit ve gözdağıyla susturulan medya, belgesel yayınlamaya devam ediyor.

Gerekleri göstermeye çalışanlar ağır para cezaları ve baskılarla susturulmaya çalışılıyor.

Milletvekilleri de polis şiddetinden payına düşeni alıyor.

Göstericilerden, polis kurşunuyla öldürülen Ethem'in cenaze törenine bile izin verilmiyor.

Bir bakan çıkıp, Taksim Meydan'da olan herkesi terörist ilan edebiliyor.

Polis hiçbir ayırım gözetmeden halka tonlarca biber gazı, gazlı su, plastik mermiyle müdahale etmeye devam ediyor.

Ve siz, susuyorsunuz..

Çok değil, on yıl önce, temel hak ve özgürlükleriniz için mücadele eden siz ve sizin partiniz... Bu halkı en iyi sizin anlamanız gerekmez mi?

İktidar gömleğini giyen diğerleri gibi vicdanınızı soyunup bir tarafa biraktığınızı düşünmek istemiyorum.

Vicdanı olanlara sesleniyorum; bu vahşeti durdurun!

Fatih Akın


  http://www.radikal.com.tr/1137946113794611

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kukla tiyatrosu - Tuty

  Cumhurbaşkanı kelimesini yabancı dillere çevirince gazetelerde karizmatik duruyor. Bilmiyorlar ki Gül sadece bir koltuk; ne etkisi, ne yetkisi var.

  @ 14Bernard - snmztrk

  o çadırların tanesi marketlerde 14,90 TL. (hani şu sizin RTE'nin oğlunun da var bi tane o market zincirlerinden, bilirsiniz) her haltın altında dış mihrak, bölücü güç, kötü niyetli odaklar aramayı bırakın artık, azıcık akıl, azıcık fikir... herkesin en az sizin kadar aklı, bilinci, iradesi, zekası ve muhakeme yeteneği var... kimse kimsenin maşası değil... önce kendi muhakeme ve sorgulama becerinizi gözden geçirin...

  SÖZ DİNLEYEN KİM? - m.rozbilen

  Sayın Gül olup bitenleri biliyor da Başbakana sözü mü geçiyor? Başbakan Cumhurbaşkanı dahil Bakanları ve diğer atamaya tabi olanları "ben tayin ettim bana uyarıda bulunmaya hadlerine mi" düşüncesinde olduğu için hiçbirinin sözüne itibar etmiyor,kaale de almıyor.Türkiye yeni bir yönetim sistemine geçmiş haberimiz yok.

  SAYIN CUMHURBASKANIM; - 14Bernard

  Devlet buyuklerime cok saygiliyim.Memleket askiyla yaniyorum.Ulkemin huzurunu,buyuyen vatanimin hizini,Yukselen hayat kalitesinin devamini,Cozum surecinin basarisini,istikrarli hukumeti ve buna benzer bircok seyden rahatsiz olanlar var.Iki agac diye basladiklari ama cevrecilige vatansevgisine hic yakismayan haraketlere donusturulen eylemin arkasindaki odaklari susturun.Turkiyemin 81 iline ayni anda kurulacak adetteki cadiri dagitan kim,Ayni anda bu masum evlatlarimizi kiskirtan kim sizler biliyorsunuz.Artik kandirilamayan Turkiye halki var.Neden hep Aktor ve Starlar size yaziyor.Ben ise sade bir vatandasim hemde AKP degil hicbir partiye oy veremedim.Sizden rica ediyorum.Ve size RTE hukumetine guveniyorum.Bizi size oy veremeyen ama dogruyu egriden ayirt eden bizleri bu cigirtkan ve ulkeye zarar verme yarisinda olanlardan kurtarin.Saygilarimla(Bilim insani)Radikal Sansurleme olurmu.

  DEMOKRASIYI ANLAMAYAN FLIM YAPIMCILARI - Equalizer001

  Dunyaca unlu filim yapimcilarimizin biri; dunya politikasinda sinek siklet bile olmayan Italya?nin Disisleri Bakanindan Turkiyeye baski yapmasini istiyor; bir digeri de Cumhurbaskanimiza acik mektup yazarak bu vahseti durdurmasini rica ediyor. Dusundum de bu insanlar filim egitimimin yanisira hic mi demokrasi egitimi almamislar? Simdiye kadar hangi ulke, vatandaslarina oturduklari yerde alin size demokratik haklariniz demis? Demokratik haklara sahip olmak istiyorsan ayaga kalkacaksin ve haklarin icin mucadele vereceksin. Turkiyede de olan vahset degil, demokratik haklar icin ayaklanmadir. ? Sadece oy vermek bir şeyleri değiştirseydi, yasaklanırdı.? __Emma Goldman

  buddy - buster

  Yanlış adrese göndermiş.

  Gül - MALI

  Iyi de sanki Gül bunlari bilmiyor mu kardesim !