Yöresel bir suç işlenmiş meğer!

Yüksekova'da Cumhuriyet Bayramı törenlerinde Gazi İlköğretim Okulu folklor ekibinin kullandığı kıyafetlerin PKK'lıların giydiği elbiselerle aynı olduğunu öne süren 21'inci Jandarma Sınır Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdal Akpınar, suç duyurusunda bulundu.

HAKKÂRİ - Yüksekova'da Cumhuriyet Bayramı törenlerinde Gazi İlköğretim Okulu folklor ekibinin kullandığı kıyafetlerin PKK'lıların giydiği elbiselerle aynı olduğunu öne süren 21'inci Jandarma Sınır Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdal Akpınar, suç duyurusunda bulundu.
Tuğgeneral Akpınar, erkek öğrencilerin giydiği kıyafetlerin, PKK'nın ordulaşma sürecinde giydiği kıyafetlerle aynı olduğunu belirtti. Cumhuriyet Savcılığı, başvurunun ardından, geçen hafta Ali Özkan ile Abdullah Güngör'ün ifadelerini aldı.
Okul müdürü Özkan, folklor ekiplerinin üç yıldır Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki yarışmalara aynı kıyafetlerle katıldığını anlattı. Gönüllü eğitmen Güngör ise, "Kıyafetlerin bir kısmını çocuklar, bir kısmını da kendim araştırıp buldum. Bu elbiseler Yüksekova'da günlük hayatta ve özel günlerde giyiliyor" diye konuştu.
Yüksekova Belediye Başkanı DTP'li Salih Yıldız, Tuğgeneral Akpınar'a da sitemde bulundu: "Cumhuriyet Bayramı'na hem çağıracaksın, alkışlayacaksın, arkasında hatıra fotoğrafı çektireceksin, ondan sonra da suç duyurusunda bulunacaksın."
Hakkâri Valiliği'nin il tanıtım kitabında 'Şelşepik', yöresel giysi olarak tanıtılıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü incelemesinde giysilerde 'aykırı durum' saptanamadı.