Yöresel giysiye yasak iddiası

Bazı illerdeki 19 Mayıs kutlamalarında yaşanan olaylar bayram coşkusuna gölge düşürdü. Yaşanan gerginlikler şöyle...

Bazı illerdeki 19 Mayıs kutlamalarında yaşanan olaylar bayram coşkusuna gölge düşürdü. Yaşanan gerginlikler şöyle:
Erzurum: Cemal Gürsel Stadı'ndaki törene Kız Bar Ekibi, alınmadı. Kız Bar Ekibi'ni Halk Eğitim Merkezi'nden çıkışı sırasında gören 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Recai Öztürk'ün, Milli Eğitim Müdürü ile görüşüp, başlarındaki örtüyü türban gibi bağladıkları için bu ekibin törenlere alınmamasını istediği ileri sürüldü. Erzurum Milli Eğitim Müdürü Ahmet Er, "Hava bozuk. Program fazla uzamasın diye kız öğrencilerin çıkmasına ben izin vermedim" derken; ekibi çalıştıran öğretmen Ferdi Çakır, "Kadın Bar Ekibi'nin başındaki oyalı yazma, sorun oldu. Kolordu Komutanı ve Milli Eğitim Müdürü'nün talimatıyla stada girmelerine izin verilmedi" dedi. Ekibin başındaki folklorcu İbrahim Gider ise, "Bize Kolordu Komutanı ile Milli Eğitim Müdürü'nün izin vermedikleri iletildi. Oyalı yazmanın, türbanla ne ilgisi var?" diye konuştu.
Yalova: Atatürk Stadyumu'ndaki törene katılan öğrenciler gösterilerini tamamlayıp ayrılırken, Yalova Endüstri Meslek Lisesi'nden 30 kişilik grup, kale arkasındaki kapıdan çıktıkları sırada "Ya İstiklal, Ya Allahüekber" sloganları atmaya başladı. Grubun başında öğretmenleri ve çevrede polis bulunmadığı için vatandaşlar uyarıda bulundu. Bu uyarılar üzerine grup slogan atmayı kesti. Yalova Milli Eğitim Müdürü İsmail Kocaçalıkoğlu, slogan atan Endüstri Meslek Lisesi'nin törene katılan bütün öğrencileri hakkında görevlendirilen müfettiş tarafından idari soruşturma başlatılacağını söyledi.
İzmir: Atatürk Stadyumu'nda yapılan kutlamalarda 'Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni Maltepe Askeri Lisesi öğrencilerinden Elçim Yanık okudu. Hemen arkasından 'Gençliğin Atatürk'e Cevabı'nı ise İzmir İmam- Hatip Lisesi öğrencisi Mustafa Koçak okudu, aynı zamanda tüm stadyuma da tekrarlattı.
'Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi' ve gençliğin cevabı bittiğinde stadyumda uzun süre alkışlandı.
Şanlıurfa: 11 Nisan Şehir Stadyumu'ndaki kutlamalarda protokol sıralarında oturan bazı türbanlı kadınlar, uyarılar üzerine oturdukları yerden kaldırılarak başka yerlere alındı.