Yorgo Dalaras konseri valilik engeline takıldı

Yunan müziğinin tanınmış isimlerinden Yorgo Dalaras'ın bu akşam yapılması planlanan konserine İstanbul Valiliği izin vermedi. Valilik gerekçe olarak konser evraklarının zamanında teslim edilmemesini gösterdi.

İSTANBUL/ATİNA - Yunan müziğinin tanınmış isimlerinden Yorgo Dalaras'ın bu akşam yapılması planlanan konserine İstanbul Valiliği izin vermedi. Valilik gerekçe olarak konser evraklarının zamanında teslim edilmemesini gösterdi. Bazı köşe yazarları ve Tercüman Gazetesi 'Türk Düşmanı' dedikleri sanatçının konserine izin verilmemesi yönünde çağrılar yapmıştı.
Fener Rum Patrikhanesi'nin 14 - 16 Temmuz tarihlerinde düzenlediği 2. Ortodoks Gençliği Konferansı'nın son gününde dünyaca ünlü Yunanlı sanatçı Yorgo Dalaras'ın sahneye çıkacağı duyurulmuştu. Dünyadan bine yakın gencin dini konuları tartıştığı etkinliğin ardından Dalaras'ın Rumelihisarı'nda konser vermesi planlanıyordu. Ancak dün konsere İstanbul Valiliği tarafından izin verilmediği açıklandı. Valilik yetkilileri yaptıkları açıklamada, 'Efes' adlı organizasyon şirketinin sanatçı Dalaras ve ekibi adına 'gerekli yasal evrakları belirtilen sürede tamamlamadığı' gerekçesiyle konsere izin verilmediğini söyledi. Bir valilik yetkilisi, "Kanunlar açık. Bu kararın politik nedenleri ya da sanatçının Yunanlı olmasıyla bir ilgisi yok" dedi.
İptal öncesinde kimi gazetelerde Dalaras aleyhine yazılar yer almıştı. Hürriyet gazetesi yazarı Emin Çölaşan 13 Temmuz'da 'Patrik istemiş' başlıklı yazısında Yunanlı müzisyenin Rumelihisarı'nda vereceği konseri eleştirmiş ve "Kültür Bakanlığı şimdi özel izin çıkardı ve Dalaras'ın burada konser vermesine izin verdi. Dalaras kim? Yunan milliyetçisi. Kıbrıs Rum Kesimi'nde Türk işgalini kınama konseri vermişti. Ayrıca Öcalan'a destek vermek için kurulan komitenin bir üyesi" demişti. İki gün boyunca konsere karşı yayın yapan Tercüman gazetesi de 'Bu rezil Rum'u kim çağırdı?' başlığını atmıştı.
Yunan şarkıcı Yorgo Dalaras'ın, Rumelihisarı konserini iptal edilmesi Türkiye'deki siyasi boyutlarından sonra diplomatik boyut da kazandı. Yunan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yorgos Kumuçakos, Türk yetkililerin konseri iptali için gerekçelerinin kulağa sudan bahane gibi geldiğini söyledi. Kumaçakos, Dalaras'ın Türkiye'de özellikle sevildiğini de belirterek "Valiliğin konseri iptali kararı soru işaretleri yaratmaktadır" dedi.
Dalaras: Hedef kışkırtma
Dalaras, Yunan televizyonlarına yaptığı açıklamalarda "İptal kararının arkasında Türk kültür bakanlığı ile Fener Partiği Bartholomeos'un ortak çabalarına yönelik bir kışkırtma hedefinin yattığını" söyledi. Dalaras, kendisiyle ilgili Türkiye'de "bazı saptırılmış haberlerin" çıktığını belirtti. Ayrıca bazı Türk şarkıcıların da "Rumelihisarı'nı niye bizlere değil de yabancılar için açıyorlar" diye tepki gösterdiklerini kaydetti. Türkiye'de seçim dönemi yaşanmasının iptalde rol oynadığını ifade eden Dalaras, yetkililerin güvenlik gerekçesini inandırıcı bulmadığını da söyledi. Yunan televizyonları dün akşamki haber bültenlerinde Dalaras konserini ilk haber olarak verirken "Hedef Patrikhane", "Patrikhaneye karşı tahrik" gibi ifadeler kullandı.