'Yorgun mermi' kurbanı Emine toprağa verildi

'Yorgun mermi' kurbanı Emine toprağa verildi
'Yorgun mermi' kurbanı Emine toprağa verildi
Beyoğlu'nda çalıştığı tezgahın başında can veren 13 yaşındaki Emine Demirel'in 'yorgun mermi' kurbanı olduğu açıklandı. Demirel, bugün memleketi Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde gözyaşları ve Kürtçe ağıtlar arasında toprağa verildi.

MARDİN/ İSTANBUL  - Hacı Ahmet Mahallesi, Yeni Yol Sokak üzerinde 2 Eylül 2013'te meydana gelen olayda bir tekstil atölyesinde çalışan 12 yaşındaki Emine Demirel, saat 16.30 sıralarında çalıştığı tezgahın üzerine yığıldı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre arkadaşları Emine Demirel’in yanına koştuklarında omzundan kanlar aktığını gördü. Hemen Okmeydanı Araştırma ve Eğitim Hastanesi'ne kaldırılan Emine Demirel tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Bugün öğlen saatlerinde Kızıltepe'ye getirilen Emine Demirel'in cenazesi, Bahçelievler Mahallesi'ndeki mezarlıkta defnedildi. Defin sırasında küçük Emine'nin yakınları mezarı başında Kürtçe ağıtlar yaktı. 


Emine Demirel'in akrabası Memduh Öztürk, mezarlıkta yaptığı konuşmada, "Bunlar İstanbul'da çalışıyorlar. Kız 13 yaşında, ortaokul son sınıf öğrencisiydi. Sabah okula gidiyor, öğleden sonra kardeşlerinin yanına giderek onlara yardım ediyordu. Binanın 3'üncü katında çalışan kız kardeşlerinin yanına gidiyor orda çalışırken mahallede çeteler arasındaki bir çatışmada seken kurşun omuzundan giriyor, ordan kalbine isabet ediyor ve hayatını kaybediyor. İnşallah bu son olur. Türkiye 'de çatışma ortamının bitmesi, çözüm sürecinin gelmesi bütün Türkiye halkını sevindirirken, bu tür çetelerin çatışmalarında hayatını kaybeden insanlar, hepimizi derinden üzüyor. İnşallah bu son olur. İki gün önce Gülsuyu'ndaki çatışma hala akıllardayken Hacıhüsrev'de bu olayın olması bütün halkımızı ve bizi üzmüştür. İnşallah bu son olur. Türkiye'de kalıcı bir barışın sağlanmasından sonra bu çetelerin savaşları, kendi aralarındaki çatışmaları da sona erer. Bu ülkede huzur içinde yaşamımızı sürdürürüz" dedi.
Defin sırasında kadın akrabaları Kürtçe ağıt yakarken, Emine Demirel, gözyaşları arasında toprağa verildi. Demirel Ailesi, mezarlık dönüşü, Bahçelievler Mahallesi'nde kurdukları çadırda taziyeleri kabul etti.

YORGUN MERMİ KURBANI 
Öte yandan Emine Demirel'in "yorgun mermi" kurbanı olduğu belirlendi. Polis tarafından olaydan sonra başlatılan soruşturmada talihsiz kız çocuğunu öldüren kurşunun bir binanın 4. katında bulunan atölyenin açık penceresinden içeri girdiğini belirledi. Polis talihsiz kızın olay sırasındaki duruş açışı ve merminin küçük kızın omzuna giriş açısını hesapladıktan sonra, merminin girdiği tekstil atölyesi penceresinden lazerle atış açısı ölçüm incelemesi yaptı. Yapılan incelemede kurşunun tekstil atölyesinin karşısındaki tepede bulunan ve kuş uçuşu 200 metre uzaklıkta bir evden ateşlendiği tespit edildi.

Cinayet Büro Amirliği ekipleri tespit edilen eve yaptıkları baskında evde bulunan 25 yaşındaki G.Y. adlı kadını gözaltına aldı. Yapılan incelemede evin balkonunda 9 mm çapında bir boş kovan bulundu. Kovan incelenmek üzere polis kriminal polis laboratuvarına gönderildi. Evin balkonunun 13 yaşındaki kızın öldüğü tekstil atölyesini tam cepheden gördüğü öğrenildi. Asayiş Şube Müdürlüğü'nde sorgulanan G.Y. adlı kadın olaydan haberi olmadığını söyledi. Genç kadın gönderildiği adliyede serbest bırakıldı.

Soruşturma sonucunda evde oturan ve bağlantısı olan iki kişinin kimlikleri tespit edildi. Olay saatinden bu yana ortadan kaybolan bu iki kişi polis tarafından her yerde aranmaya başlandı. Bu kişilerin yakalanmasının ardından olayın aydınlanacağı öğrenildi. (Mehmet Ali DİNLER-Ali AKSOYER/DHA)

YORGUN MERMİ NEDİR?
Yorgun mermi, kurşunun ateşlendikten sonra belli bir mesafe kat edip daha sonra hızını kaybederek düşüşe geçtiği sıradaki durumu olarak tanımlanıyor. Bu aşamada merminin havada dönerek ilerlediğini belirten yetkililer bir kişiye isabet etmesi halinde normal mermiden daha geniş bir yara açtığı söyledi.