Yörük çocuğu olmak zor

Yörük çocuğu olmak zor
Yörük çocuğu olmak zor
Anadolu'nun bin yıllık efsanesi Yörüklerin son temsilcileri olan Sarıkeçililerin çocukları da anne ve babaları gibi zor şartlar altında yaşamlarını sürdürüyor.

Yaz mevsimini Konya ve Karaman yaylalarında geçiren, kışın ise sahil kesimlerine inen Sarıkeçili Yörüklerinin çocukları, eğitimlerine güç şartlar altında devam etmek zorunda kalıyor.

Mersin’in Silifke ilçesi Narlıkuyu beldesi Hasanaliler Mahallesi’ne 1.5 kilometre mesafede yaşayan Sarıkeçili Yörüklerinin çocukları da zorlu yaşam şartlarında, tüm imkansızlıklara rağmen kara çadırda teknolojiden uzak yaşıyorlar.

Sabahın ilk ışıklarıyla Toros Dağlarının eteklerindeki çadırlarından çıkıp, 1.5 kilometrelik yürüyüşle okul servislerine ulaşan çocuklar, mangal kömüründe ısınıyor, lüks lambası ışığında ders çalışıyorlar.

Narlıkuyu İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Yörük kızı Semra Gök de bu öğrencilerden biri. Küçük Semra, sabahın erken saatinde okula gidip, akşam üzeri ailesiyle yaşadığı kıl çadıra geldiğini ve boş zamanlarında ders çalıştığını kaydetti.

Hafta sonları ailesiyle ve kardeşiyle keçi otlatmaya da çıktığını ifade eden Semra Gök’ün amcasının kızı 5. sınıf öğrencisi Durdane Gök de, şehir merkezindeki yaşıtlarıyla oyun bile oynayamadıklarını söyledi.

Okula gitmek için de dağlık arazideki kıl çadırdan çıkıp yaklaşık 1.5 kilometre yürümenin kendisini çok yorduğunu anlatan Gök,  "Yağmurda, çamurda çok zor oluyor. Ancak okumayı çok istediğim için bu zorluğa katlanıyorum" dedi.

Çadırda elektrik olmadığı için lüks lambası ışığında ders yapmak zorunda kaldığını, okumayı çok sevdiğini belirten Gök, "En büyük hayalim öğretmen olmak olmak. Ben de artık yaşıtlarım gibi kapısını anahtarla açacağımız bir evimiz olmasını istiyorum" dedi. (aa)