YPG ilerliyor, Tel Abyad Türkiye'ye kaçıyor

YPG ilerliyor, Tel Abyad Türkiye'ye kaçıyor
YPG ilerliyor, Tel Abyad Türkiye'ye kaçıyor

IŞİD'in sınır kapısının açılmasına izin vermemesi nedeniyle Türkiye Tel Abyad halkını tel örgüleri keserek açılan koridordan içeri alınıyor.

YPG'nin Tel Abyad'a girişinin ardından şiddetlenen çatışmalar nedeniyle bölgeden kaçış hızlandı. Akçakale sınırında geçişler saat 12.50 itibariyle yeniden başladı. Sınır tellerinde bekleyen Suriyeliler açılan koridordan Türkiye'ye giriş yapıyor.

RADİKAL - YPG'nin bazı mahallelerine girdiği Tel Abyad'da IŞİD'le çatışmalar kızışırken bölgeden kaçan Suriyelilerin can havliyle Türkiye 'ye kaçışı sürüyor. Bugün 12.50 itibariyle açılan sınırdan halkın bavul ve çuvallarla geldiği görülüyor. Dün akşam saatlerinde 2.800'den fazla Suriyeli Türkiye'ye girmişti. 3 Haziran'dan bu yana ise Türkiye'ye giriş yapan Suriyeli sayısının 17 bini geçtiği belirtiliyor.

Bu sabah Akçakale Sınır Kapısı önünde toplanan 500 kişi de sınırı geçerek Suriye'ye geçiş yaptı. Sınırı geçen ve çoğunluğu genç yaşta olanların sınıra yakın noktadaki köylerde oturan yakınlarını yanlarına alarak yeniden Türkiye’ye gelecekleri öne sürüldü.

Tel Abyad halkının Türkiye'ye kaçışı sırasında bölgedeki IŞİD'ciler böyle görüntülendi.


TEL ABYAD NEDEN ÖNEMLİ?

YPG’nin amacı kendi denetimindeki Kobani ve Cezire kantonları arasında iletişim sağlayacak bir koridor açmak ve ilan ettiği üç kantondan ikisi olan Kobani ile Cezire arasında mümkün olduğu kadar toprak bütünlüğü sağlamak.

YPG'nin ele geçirmeye çalıştığı Akçakale sınırındaki Tel Abyad, IŞİD için de kritik önemde. Tel Abyad, IŞİD'in hem yabancı savaşçı geçişi hem de kaçakçılık yapmak için kullandığı güzergâhlardan biri.

YPG TEL ABYAD'A GİRDİ

Koalisyon uçaklarının destek verdiği YPG ile Burkan El-Firat güçlerinin doğu ve güneydoğu yönlerinden Tel Abyad’a girdiği belirtiliyor.

Rudaw'ın haberine göre IŞİD'in elinde bulunan Tel Abyad’a bağlı Siluke Kasabası’nı dün kontrol altına alan YPG ile ÖSO'ya bağlı bazı gruplardan oluşan Burkan El Fırat dün gece Cellab Nehri’ni geçerek köprü ve kentin girişindeki tepenin kontrolü sağladıktan sonra, kent merkezine girdi.

Kentin doğu yakasında bulunan Meşhur Fokani ile güneydoğuda bulunan Meşhur Tehtani mahallelerinde çatışmaların devam ettiği belirtildi.

Bu arada, YPG ile Burkan El-Firat güçlerinin Tel Abyad-Akçakale Sınır Kapısı’na da bir kilometre kadar yaklaştığı kaydedildi. (Ajanslar)