YPG mevzileri bu kez Hatay'dan obüslerle vuruldu

YPG mevzileri bu kez Hatay'dan obüslerle vuruldu
YPG mevzileri bu kez Hatay'dan obüslerle vuruldu
Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde konuşlu hava savunma sistemlerinden fırtına obüsleriyle Suriye'deki PYD-YPG hedeflerinin vurulduğu belirtiliyor. YPG mevzilerine daha önce Kilis'ten obüs atışları yapılmıştı. Böylelikle Suriye'deki YPG noktalarına ikinci bir noktadan atış yapılmış oldu.

RADİKAL – Suriye’nin kuzeyinde, Kürt güçlerinin kontrol ettiği bölgelere bir süredir Kilis’ten fırtına obüsleriyle yapılan atışlara Hatay’dan yapılan atışlar eklendi. Türk topçusu Kilis’ten yaptığı atışlarla Tel Rifat ve özellikle de Minnag’daki hava üssünde bulunan YPG mevzilerini vururken, Hatay’dan da fırtına obüsleriyle PYD yönetiminde kurulan Afrin kantonundaki mevzilerin vurulduğu belirtiliyor.

Sabah saatlerinde bazı ajanslar YPG mevzilerinin, Kırıkhan'da konuşlu I-Hawk ve Stinger füzeleriyle vurulduğu bilgisini geçerken daha sonra bu bilgi için düzeltme geldi. Hatay'ın Kırıkhan İlçesi'nde hava radar sistemlerinin bulunduğu bölgeye TSK tarafından fırtına obüslerin de konuşlandırıldığı ve Suriye'deki PYD'ye ait stratejik noktaların obüslerle vurulduğu bildirildi.

Kırıkhan'dan Suriye'de PYD'nin kontrolündeki Afrin'in kuzeyindeki Cindere bölgesinde bulunan ve Türkiye sınırına kuş uçuşu yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki PYD'ye ait tesislere 5 atış yapıldığı anlaşıldı. Böylece PYD kontrolündeki Afrin, Kilis'ten yapılan atışların yanı sıra güneyindeki Hatay'dan ilk kez vurulmuş oldu.

ORGENERAL ÜNAL İNCELEME YAPMIŞTI

Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Abidin Ünal, önceki hafta güney sınırlarımızdaki incelemeleri sırasında bu bölgeyi de gezmiş, HAWK Batarya Komutanlığını ziyaret etmişti. Hava Savunma Komutanı Hava Korgeneral Nihat Kökmen ile 10 Şubat'ta bölgeyi ziyaret eden Orgeneral Ünal'ın ayrılışından sonra, burada hakim bir tepeye obüsler de yerleştirilmişti.

 

Azez'deki PYD mevzilerine top atışı

ABD'den Türkiye açıklaması

Suriye'ye atılan mermilerde Sur ve Cizre mesajı