YSK: Beyaz eşya yardımı Anayasa'ya aykırı

AKP'nin Tunceli'de beyaz eşya dağıtmasının 'seçmenin oyunu etkilemeye yönelik' ve yasalara aykırı olduğunu belirten YSK, aksini yapanlar için kanunda ön görülen hapis cezalarının uygulanacağını vurguladı
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Yüksek Seçim Kurulu, Tunceli Valiliği hakkında suç duyurusunda bulunacak
ANKARA - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Tunceli Valiliği ve bazı kaymakamlıkların yerel seçimler öncesi ‘her eve beyaz eşya’ kampanyası çerçevesinde dağıttıkları yardımlar konusunda Tunceli Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunma kararı aldı. Kurul, MHP’nin seçimde parmak boyası kullanılma önerisini kabul etmedi.
YSK dün yerel seçimlerde ‘parmak boyası’ kullanılması, ‘nüfusu 2 binin altına düşen belediyelerin durumu’ ve Tunceli’de yapılan ‘beyaz eşyalar’ başta olmak üzere valilik ve belediyeler aracılığı ile yapılan yardımları görüşmek üzere toplandı. 

‘Yapılmayacak işler...’
YSK, Tunceli Valiliği’nin  beyaz eşya ve mobilya dağıtmasıyla ilgili olarak hafta içinde Tunceli Başsavcılığı’na Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun, ‘Hediye Dağıtma Yasağı’ başlıklı 61. ve ‘Seçim Süresince Yapılamayacak İşler’ başlıklı 63. maddelerine aykırı davranıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunma kararı aldı.
Kurul, belediyelerin şu ana kadar yaptıkları yardımlar konusunda herhangi bir işlem yapmama ancak, bundan sonra yapılacak yardımları yakından takip etme kararı kararı aldı. Bu doğrultuda, kanuna aykırı bir faaliyet tespit edildiği takdirde savcılıklara suç duyurusunda bulunulacak.
Kurul toplantısı devam ederken yapılan açıklamada ise yerel seçimlerde siyasi partiler, belediyeler ve bağımsız adaylar ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’na göre faaliyette bulunan vakıfların, seçmen oyunu etkileyebilecek girişimlerde bulunmamaları gerektiğini altı çizilerek “Aksine hareket edenler hakkında Cumhuriyet başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulmasına kararı alınmıştır” denildi.
Açıklamada mobilya ve beyaz eşya dağıtılmasının seçmen oyunu etkilemeye yönelik olduğu vurgulanarak “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu yürütücüsü vakıflar ile belediyeler tarafından, seçmen vatandaşlara yasada belirlenen amacı aşar nitelikte mobilya ve beyaz eşya dağıtıldığı, görsel ve yazılı basında yer alan haberlerden anlaşılmıştır. Bu yardımların, seçmen oyunu etkilemeye yönelik olduğu ve Anayasa ’nın 67. maddesinde ön görülen, seçimlerin serbestliği ve eşitliği ilkelerine uygun düşmediği açıktır. Bu bağlamda, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 61. ve 63. maddelerinde yasaklanan fiilleri işleyenler hakkında aynı Kanun’nun 151 ve devamı maddelerinde ön görülen hapis cezalarının uygulanacağı tabiidir”denildi.
Kurul, ayrıca MHP’nin 29 Mart Yerel seçimlerinde parmak boyası kullanılması önerisini de tartıştı. Toplantı da bu öneri, parmak boyası uygulaması yasayla kaldırıldığı için yeniden böyle bir uygulamanın yapılmasının yasalara aykırı olacağı gerekçesiyle reddedildi.
YSK’nın dünkü gündeminde, nüfusu 2 binin altına düşen ve Anayasa Mahkemesine kararına karşı dava açan belediyelerden kimlerin seçimlere girebileceği konusudaki çalışmasını da bitiremediği için sonuçlandırmadı. 

Erdoğan savundu
Dün düzenlenen AKP’nin “Tüm Türkiye Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Başbakan Erdoğan ise beyaz eşya yardımını savundu:? “Bu yardımlar seçimden seçime yapılmadı. Göreve geldiğimiz andan itibaren tüm yoksul vatandaşlarımıza kömür, soba dağıtımı yapılmıştır. Dört gündür Tunceli’de valiliğimizin yaptığı yardımları dillerine doladılar.”