YSK 'Bize güvenin' dedi

ANKARA - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, seçimler sonrasında ortaya atılan ‘Ankara’da YSK’nın veri tabanına müdahalede bulunulduğu iddiaları’nı ‘kesin dille’ yalanladı.
Aydın, YSK’nın veri tabanının dışarıdan gelen müdahalelere karşı korunaklı olduğunu, böyle bir müdahaleye uğramadıklarını, ancak ‘yoğun veri girişi’ nedeniyle geçici bir süre sorun yaşadıklarını açıkladı.
Aydın şöyle konuştu: “Bizim veri tabanımız korumalı, herhangi bir giriş de olmadı. Sıkıntımız, dışarıdan veri girişi çok yoğun olduğu için yollarda tıkanma oldu. Yoksa bizim burada ne elektrik kesintisi oldu ne de veri tabanında bir sorun oldu. Dışarıdan veri girenler giremediler. Niye? Çok yoğun giriş olduğu için. Biz bunun için 1 saatlik durdurma ile yeniden düzenleme yaptık. Girişe sınırlama getirdik. 4 bin 500 PC’lik giriş sınırlaması getirdik. Şu anda öyle bir sorun yok.”
YSK Başkanı Aydın bazı yerlerde seçim sandıkların çalınmasıyla ilgili iddialar üzerine ise  ‘basında yer alan bütün iddiaların araştırıldığını’ söyledi. (Radikal)