'YSK kararı bağlamaz'

ANKARA - Yüksek Seçim Kurulu, Tunceli’deki beyaz eşya yardımının ardından, bu tür yardımların seçmen davranışını etkilemeye yönelik olduğunu, dolayısıyla Seçim Kanunu’na aykırı olduğunu karara bağlamış ve yardımların durdurulmasını istemişti.
TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan ŞahinAdalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ise kararın ‘birinci dereceden muhatabının siyasi parti ve adaylar’ olduğunu, dolayısıyla valilikler ve valiliklere bağlı sosyal davanışma ve yardımlaşma vakıflarını bağlamayacağını savundu: “Seçimlere siyasi partiler, adaylar katılırlar. (...) Kamu kurum ve kuruluşları, öteden beri yürüttükleri vatandaşa yönelik sosyal faaliyetlerini her halde devam ettirirler. Örneğin çocuklarını okula gönderemeyenlere, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının vermiş olduğu parasal destekler var. Bu parasal destekleri, her halde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımız kesecek değiller. Bu, YSK’nın kararının dışındadır diye değerlendiriyorum.” 

***

‘Oy verirse, eyvallah’ 
Gençler, Türk Demokrasi Vakfı’nın 1. Ulusal Katılımcı ve Girişimci Gençlik Zirvesi’ne katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’i seçim rüşveti olarak nitelendirilen beyaz eşya yardımlarıyla ilgili sıkıştırdı.
Zirveye İskenderun’dan katılan Cihan Önal Çelik’e “Şu andaki seçimlerde de Tunceli’de beyaz eşya, kömür yardımları yapılıyor, insanların eline cep telefonları verilerek ‘oyunu bize kullan’ deniliyor. Sizce bu demokratik bir seçim mi?” diye sordu, Çelik özetle şu yanıtı verdi:
“Yeşil kartlı vatandaşlara ücretsiz sağlık hizmeti veriyoruz, vatandaş eczaneden ilacını alıyor. ‘Siz bunu yapıyorsunuz, o da sizin partinize oy veriyor’ diyorlar. Bunu biz yaptık, bize vermesi lazım. Başkası yapsaydı onlara da verirdi. Ben yatılı okuldaki çocuklara günde verilen 1.5 lira iaşe bedelini 6 liraya çıkardım. O çocuğun annesi babası bundan dolayı memnun olur AK Parti’ye oy verirse eyvallah, başımız üstünde... Bir hükümetin, bir siyasi kadronun amacı zaten vatandaş memnuniyetini temin etmektir. Onun için geçin bunları.”