YSK, Tunceli Valisi'ni İçişleri'ne şikâyet etti

ANKARA - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Tunceli Valisi Mustafa yaman’ın, ‘seçimin düzeni ve dürüstlüğüne’ aykırı davrandığı gerekçisiyle İçişleri Bakanlığı’na ‘suç duyurusunda’ bulunmaya karar verdi.
Yerel seçimleri öncesinde ‘her eve beyaz eşya’ kampanyası başlatan Tunceli Valiliği önceki gün de AKP’ye ait seçim afişleriyle gündeme geldi. Savcılığın başlattığı soruşturma kapsamında İl Özel İdare binasında yapılan aramada AKP’ye ait afişler bulundu.
YSK dün yaptığı olağan toplasında, Tunceli Valiliği’nin uygulamalarını görüştü. Yaklaşık üç saat süren toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada, Vali Mustafa Yaman hakkında İçişleri Bakanlığı, göreve davet edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu yürütücüsü vakıflar ile bazı belediyeler tarafından seçmen vatandaşlara yasada belirtilen amacı aşar nitelikteki mobilya ve beyaz eşya dağıtıldığının görsel ve yazılı basında yer alması üzerine kurulumuz, 2 Şubat 2009 tarihinde bu yardımların seçmen oyunu etkilemeye yönelik olduğu ve Anayasa’ya aykırı olduğu belirtilmiştir. 29 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde siyasi partilerin, belediyelerin ve bağımsız adaylar ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’na göre, faaliyette bulunan vakıfların seçmen vatandaşların oyunu etkileyebilecek girişimde bulunmamaları, aksine hareket edenler hakkında suç duyurusunda bulunacağı belirtilmiştir.
Bu kararımız sonrasında, Tunceli ilimizde yardımlara devam edildiği, ayrıca Tunceli İl Özel İdaresi binasında Cumhuriyet Başsavcılığı’nca bir siyasi partiye ait pankartların bulunması üzerin yeni bir soruşturmanın başlatıldığı anlaşılmıştır.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunu’na göre faaliyette bulunan vakfın başkanı olan Tunceli Valisi’nin, YSK’nın seçimin düzenine ve dürüstlüğüne ilişkin kararları uygulamakta gösterdiği duyarsızlığın idari ve disiplin yönünde gereğinin takdir ve ifası isteği ile İçişleri Bakanlığı’na bildirilmesi kararlaştırılmıştır.”
YSK’nın ‘suç duyurusu’ üzerine İçişleri Bakanlığı, bir müfettiş görevlendirerek Yaman hakkında soruşturma açması bekleniyor. Soruşturma sonucunda, Vali Yaman hakkında herhangi bir suç unsurunun tespit edilmesi halinde, yargı sürecini başlatılması sağlanabilir veya suç unsuru bulunmadığı tespitinde bulunarak dosyayı kapatabilir. (Radikal)