YSK 'vatandaşlık numarasında' esnemiyor

YSK 'vatandaşlık numarasında' esnemiyor
YSK 'vatandaşlık numarasında' esnemiyor
AKP, CHP ve MHP kimlik belgelerinde vatandaşlık numarası olmadan oy atamama sorununa ortak çözüm arıyor. YSK 'Yasa böyle, esneklik yok' diyorANKARA - AKP, MHP ve CHP, kimliklerinde vatandaşlık numarası bulunmayan seçmenlerin 29 Mart’ta oy kullanamayacağına ilişkin karara ilişkin endişelerini bugün Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) iletecek. Ancak kararın sahibi YSK, yasal zorunluluk nedeniyle geri adım atmaya yanaşmıyor. Nüfus dairelerinin hafta sonu ve geceleri de çalıştığını hatırlatan İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise seçmenlere, “Nüfus cüzdanı şart değil, TC kimlik nu-marası yazılı başka kimliklerle de oy kullanılabilir” uyarısında bulundu.
Beşir Atalay, YSK’nın kararı üzerine nüfus cüzdanlarında T.C. kimlik nu-marası bulunmadığı için oy kullanamama riskiyle karşılaşan seçmen sayısını 3.5 milyon olarak açıkladı. Oy kullanamama riskiyle karşı karşıya olan seçmen sayısının bu kadar yüksek olması, AKP, CHP ve MHP’yi harekete geçirdi. Bu partilerin grup başkanvekilleri Meclis’te bir araya gelerek konuyu görüştü.AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal’ın bugün saat 11.00’de YSK Başkanı Muammer Aydın ile görüşmesi kararlaştırıldı.
Nüfus müdürlüklerinin talebi karşılamasının imkânsız olduğunu belirten AKP’li Nihat Ergün, seçmenin kimliğini belirleyen belgelerin, Seçim Kanunu’nun 87. maddesinde, ‘Nüfus cüzdanı veya üzerinde vatandaşlık numarası bulunan diğer kimlik belgeleri’ şeklinde nitelendirildiğine dikkat çekerek nüfus cüzdanının yeterli olması gerektiğini savundu. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, “Seçim gelmiş kapıya... Vatandaş oy kullanamayacak bir duruma getirilmiştir. Gerekirse yasal değişiklik yapılır” dedi.
YSK Başkanı Muammer Aydın ise geçerli belgelerinde T.C kimlik numarası olmayanların 29 Mart yerel seçimlerinde oy kullanamayacağı yönündeki kararın Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 87. maddesinde yapılan değişiklikle getirildiğini söyledi. Kendilerinin de yasayı uyguladığını söyleyen Aydın, ilgili kanun maddesinde değişiklik yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine, “Yasa değişirse o zaman konuşalım” dedi. (Radikal)