YSK'da usulsüz oy soruşturması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Seçmen Kütüğü Genel Müdürü Ahmet İleri ile yardımcısı Şadi Tokay hakkında, seçmen kütüklerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla soruşturma başlattı.

ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Seçmen Kütüğü Genel Müdürü Ahmet İleri ile yardımcısı Şadi Tokay hakkında, seçmen kütüklerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla soruşturma başlattı. YSK İleri ve Tokay'ı açığa aldı.
Soruşturmayla sonuçlanan gelişmeler, 28 Mart yerel seçimleriyle ilgili YSK'ya yoğun şikâyet gelmesiyle başladı. Ankara'nın bazı ilçe ve beldeleri,
Kırıkkale ve İstanbul'un Kadıköy ilçesinden gelen şikâyetler YSK tarafından ciddi bulundu. YSK idari ve disiplin soruşturması başlattı, ardından da 'menfaat iddiaları' nedeniyle ciddi gördüğü ihbar ve şikâyetleri ilgili başsavcılıklara gönderdi. Başsavcılıkların açtığı soruşturmalar Ankara Başsavcılığı'na yönlendirildi.
'Menfaat karşılığı mı?'
YSK ise geçen hafta içinde toplandı ve Seçmen Kütüğü Genel Müdürü İleri ve Genel Müdür Yardımcısı Tokay'ı, haklarındaki soruşturmalar sonuçlanana kadar açığa aldı.
İleri ve Tokay hakkındaki soruşturma kapsamında Başsavcılık, suç duyurularında yer alan 'seçmen kütüklerine mükerrer seçmen kaydı - kütüklerdeki gerçek bilgilerin değiştirilmesi ve sahte seçmen yazımı' iddialarını değerlendirecek. Suç işlendiği sonucununa ulaşması halinde Başsavcılık, bunun menfaat karşılığı yapılıp yapılmadığı konusunda görüş oluşturacak.