YTL otursa da halk tedirgin

Bankacılık sisteminde sorunsuz oturtulan YTL, günlük hayatta strese yol açtı. Kuruş hesapları uzun uzun tartışılıyor. "Para üstü YTL olsun" ısrarı esnafı rahatsız ediyor. Bir uyarı: Kredi kartı sliplerini imzalamadan iyi inceleyin.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye 2005 yılına Yeni Türk Lirası (YTL) ile girdi. Sokakların gündemi de yeni para birimi oldu. Her yerde insanlar birbirlerine yeni paraları gösteriyor, paraların estetiği üzerinde güzellik yarışmalarını aratmayan yorumlar yapılıyor. Ancak alışveriş sırasında özellikle kuruş konusunda kafalar karışıyor. Eminönü'nde bir taksi durağında elinde kuruş olan Kemal Duman, diğer arkadaşlarını 25 Kuruş'un 250 bin lira olduğuna ikna etmeye çalışıyor. Sıkı tartışmalar sonunda uzlaşılıyor. Bu kez de taksicilerin fişlere bedeli TL mi yoksa YTL mi yazacakları tartışması başlıyor.
Duman, "Kısa sürede alışmaya çalışıyoruz. Liralarda sorun olmuyor. Ama kuruşları hesaplamak çok zor . Müşteri de tedirgin oluyor. Bizim arkadaşlar da yeni parayı sahte mi değil mi diye inceliyor. Zaman kaybı yaşanıyor" diye konuşuyor.
Taksiye binen Ali Rıza Çakıroğlu ise, "Taksiciye 20 YTL verdim.
Uzun uzun inceledi. 'Sahte bu para. Normal para ver' dedi. İkna edene kadar beş dakika dil döktüm de paranın üstünü alabildim. Kredi kartından da 17 YTL 50 YKr çekmeleri gerekirken 175 YTL çektiler. Ben fark edince düzelttik" diyor.
'Kavga ettik, müşteri kaçtı'
Bazı alışverişler ise YTL tartışması nedeniyle yapılamıyor. Topkapı'da el arabasında muz satan İbrahim Sun, YTL'nin kurbanı olduğunu belirterek dün sabah başından geçenleri şöyle anlatıyor: "Nereden çıkardılar bu parayı. Müşteri geldi. 10 YTL verdi, para üstü 7.5 milyon TL verdim. Kabul etmedi. 'YTL olarak para üstü ver' dedi. Ben nereden bulacağım YTL. Kavga ettik, bu yüzden de müşteriyi kaçırdık."
Recep Tokses 25 yıllık simitçi. Artık simitinin yeni değeri 40 kuruş. Eski kuruşlu günleri de hatırlayan Tokses, para birden değişince şaşırdığını ve moralinin bozulduğunu söylüyor: "Sabah 1 YTL verdiler. Önce şaşırdım. Ama sonra 600 bin TL para üzeri verdim. Doğru hesap ama şimdi kendimi kandırılmış, para kaybetmiş gibi hissediyorum. Çalışma isteğim kalmadı valla. Üç beş kuruşun hesabını yapar olduk."
Trafikte YTL çilesi
YTL'nin stresini en fazla yaşayanlar arasında halk otobüsü biletçileri de var. İstanbul trafiğinde işlerini hızlı yapmaları gerekiyor. Ancak yılbaşından sonra 1 milyon TL (1 YTL) olan bilet ücreti 1 milyon 100 bin TL (1 YTL 10 YKr) oldu. Ücret artışlarına kuruşların eklenmesinin, İstanbul trafiğini aksatması muhtemel. Biletçi Sedat Yılmaz, ilk YTL deneyimini anlatıyor: "Bir teyze 5 YTL verdi. Elinde 100 bin TL gördüm. '100 bin TL'yi ver sana 4 milyon TL vereyim' dedim. İş çok karıştı. Teyze bağırdı, çağırdı. Parayı vermedi. Başka biri de sabah sabah, 'YTL çıktı diye bizi kazıklıyorsunuz. Zam yapıldığı yalan' diye bağırdı. Otobüste kavga çıkıyordu. Birine de YTL vermek istedim, sahte sanıp almadı. Bir arkadaş da 10 kuruş alacağına bir kuruş almış, zarar etmiş. Bizim otobüse aynı anda 10 kişi biniyor. Biz bu işlerin altından nasıl kalkacağız bilmiyorum. Trafikte kuruş hesabı yapmak zor olacak. Yaşlıları ikna etmek daha zor olacak"
Gazete bayileri de kuruş telaşında. Eminönü'ndeki büfe işletmecisi Murat Avcı, "Bir teyze gazete aldı. 1 YTL verdi. Kuruş olmadığı için 750 bin lira verdim. Fazla para verdiğimi sandı. Bir türlü ikna olmadı. Hep böyle olursa işlerim çok yavaşlar. Hem benim bozuk para kâselerim var. Alışkanlık oradan para üstü veriyorum. Şimdi çok farklı bozuk para olacak. Nasıl yetişeceğiz" diyor..
Görme engelliler bilmiyor
Görme engelli işportacılar Ergün Engin ve Yahya Uygun ise YTL ile TL'yi nasıl ayıracaklarını bilmiyor. Görme engellilere bu konuda bilgi verilmediğini söyleyen Engin şöyle konuştu: "Şimdiki bozuk paraları boyutlarından, kalınlıklarından ayırıyoruz. Kuruşları nasıl ayırt edeceğiz. Bizi düşünen kimse yok."
Eminönü'nde 45 yıldır aynı yerde tezgâh açan 64 yaşındaki Burhan Ülker de YTL'den şikâyetçi: "Bu ne biçim para. Sanki on para etmez gibi. Eski paraya alışmışız. Para üstü vermek zor oluyor. Buna alışana kadar biz çok para kaybederiz."
Kapalıçarşı esnafı da döviz ve altın fiyatlarında YTL'ye uyum sağlamaya çalışıyor. İşlemlerini YTL'ye göre düzenleyen piyasada, döviz fiyatlarının ifade edilişinde farklılıklar yaşanıyor. Döviz büfelerinin büyük çoğunluğu, YTL'ye uyumlu Bazıları ise eski sistemi sürdürüyor.


    http://www.radikal.com.tr/7336967336960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.