Yüce Divan yine görevde

Anayasa Mahkemesi, 11 yıl aradan sonra yeniden Yüce Divan sıfatıyla görev yapmaya hazırlanıyor. Eski enerji bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'ın Yüce Divan'da yargılanmalarına yarın başlanacak.

ANKARA - Anayasa Mahkemesi, 11 yıl aradan sonra yeniden Yüce Divan sıfatıyla görev yapmaya hazırlanıyor. Eski enerji bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'ın Yüce Divan'da yargılanmalarına yarın başlanacak.
ANAP hükümetlerinin bayındırlık bakanları Safa Giray ve Cengiz Altınkaya'nın 1993 yılındaki yargılanmalarından 11 yıl sonra yeniden Yüce Divan sıfatını kullanacak olan Anayasa Mahkemesi, Ersümer ve Çakan'ın ardından eski başbakan Mesut Yılmaz ile devlet bakanları Güneş Taner, Hüsamettin Özkan ve Recep Önal'ı da yargılayacak.
Ersümer'le Çakan'ın Yüce Divan'da yargılanmasına yarın saat 10.00'da başlanacak. İki eski bakan ve avukatlarının katılacağı duruşmada, iddia makamında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok yer alacak. İlk duruşmada, sanıklar ve avukatlarının usule ilişkin itirazları olursa karara bağlanacak. Daha sonra da sanık sıfatıyla Ersümer ve Çakan'ın savunması alınacak.
10 yıl ağır hapis
Soruşturma Komisyonu'nun, Yüce Divan'a sevk yolunu açan kararında, Ersümer'in yanlış ve usulsüz enerji politikaları nedeniyle kamuyu zarara uğrattığı, görevini suiistimal ettiği ve yetkilerini aşıp selahiyetlerini amaç dışı kullanarak kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı davrandığı ileri sürüldü. Raporda, eski bakan Cumhur Ersümer'in TCK'nın, 'devlet alım-satımına fesat karıştırma' suçunu düzenleyen 205 (en az 10 yıl ağır hapis), 'görevi kötüye kullanmak' suçunu içeren 240 (bir-üç yıl arası hapis), 'rekabet koşullarını engelleme' hükmünü düzenleyen 366 (bir-üç yıl arası hapis) ve 'görevi ihmal' suçunu içeren 230. (üç aydan bir yıla kadar hapis) maddelerine göre yargılanması istendi.
Zeki Çakan hakkındaki raporda da, görevini suiistimal ettiği ve yetkilerini aşıp selahiyetlerini amaç dışı kullanarak kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı davranıp, devlet alım-satımına ve yapımına fesat karıştırarak kamu zararına yol açtığı iddia edildi. Çakan'ın, TCK'nın 205 ve 240. maddelerine göre yargılanması istendi.