Yüce Divan'da Putin'li Erdoğan'lı savunma

İhalelere fesat karıştırmaktan Yüce Divan'da yargılanan eski enerji bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan, "Biz Mavi Akım'ı durdurmamaktan Yüce Divan'a sevk edildik...

ANKARA - İhalelere fesat karıştırmaktan Yüce Divan'da yargılanan eski enerji bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan, "Biz Mavi Akım'ı durdurmamaktan Yüce Divan'a sevk edildik, ancak Başbakan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bu projenin başka ayağı için sözleşme imzaladı, bu ne büyük çelişkidir" savunması yaptı.
Ersümer ve Zeki Çakan'ın yargılanmalarına dün devam edildi. Müdahil avukatlar bilirkişi incelemesi yaptırılmasına ilişkin istemlerini yinelerken sanık ve avukatları bu ısrarla tepki gösterdi. Sanık Ersümer, "Dosyadaki belge ve bilgilerle tanık ifadelerine göre Yüce Divan'ca karar verilmesi mümkündür. Bilirkişi incelemesi başlarsa uzun bir süre geçecek. Davaların uzamasından haz duyanlar, siyasi rant umanlar vardır. Bizim illa da ceza almamız, hatta ağır ceza almamız noktasında bazı bakanlıklar arasında talimatlar olmaktadır. Sizinle üzüntü ve endişemi paylaşmak istedim" dedi. Çakan da iktidarın davayı siyasi malzeme olarak kullanmayı sürdürdüğünü savunarak şunları söyledi: "Davanın uzaması siyasi iktidarın tek arzusudur. Çünkü önümüzdeki seçimlerde bu yargı sürecini bile siyasete alet etmekten çekinmeyeceklerdir. Ben Mavi Akım Projesi'ni feshetmemekle suçlandım ve Yüce Divan'a gönderildim. Buna karşın Başbakan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile projenin yeni ayağının açılışını yaptı. Bu nasıl bir tezattır takdirini de sizlere bırakıyorum."
Yüce Divan heyeti, bilirkişi istemini reddetti ve esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyanın Yargıtay Başsavcılığı'na teslimine karar verdi.