Yüce Divan'ın takvimi

Yüce Divan'ın yeni sanıkları için ilk duruşma tarihleri belirlendi. Türkbank ihalesine fesat karıştırmakla suçlanan eski Başbakan Mesut Yılmaz ve eski Devlet Bakanı Güneş Taner'in Yüce Divan'da yargılanmasına 16 Şubat'ta başlanacak.

ANKARA - Yüce Divan'ın yeni sanıkları için ilk duruşma tarihleri belirlendi. Türkbank ihalesine fesat karıştırmakla suçlanan eski Başbakan Mesut Yılmaz ve eski Devlet Bakanı Güneş Taner'in Yüce Divan'da yargılanmasına 16 Şubat'ta başlanacak. Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın'ın ilk duruşması ise 24 Şubat'ta.
Sanıklar Yılmaz ve Taner, TBMM Soruşturma Komisyonu'nun davada iddianame yerine geçecek olan raporunda, 'Türkbank ihalesi sürecinde ihalenin yapımına fesat karıştırmak suretiyle güdümlü bir medya düzeni kurmak için tüm organizasyonları gerçekleştirmek, böylece siyasi rant amaçlamak, ayrıca Türkbank ihalesiyle doğrudan ilişkisi bulunmayan üçüncü şahıs Kamuran Çörtük'e ihalede üstlendiği aracılığın karşılığı olarak Genç TV'nin bedelsiz olarak verilmesini sağlamakla' suçlandı.
Yılmaz ve Taner'in TCK'nın 'devlet alım-satımına fesat karıştırmak' suçunu düzenleyen 205. ile ceza artırımı ve memuriyetten men cezası öngören 219/1-4 maddeleri uyarınca cezalandırılmaları isteniyor. Anayasa Mahkemesi, Bayındırlık ihalelerine fesat karıştırmak ve haksız mal edinmekle suçlanan ve mallarına tedbir konulan eski MHP'li bakan Koray Aydın'ın yargılanmasına ise 24 Şubat'ta başlayacak.


    http://www.radikal.com.tr/7345047345040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.