Yücel Aşkın'a çifte ziyaret

Van M Tipi Cezaevi'nde üç gündür tutuklu bulunan Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ı, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İsa Eşme ve rektör yardımcıları ziyaret etti.

VAN - Van M Tipi Cezaevi'nde üç gündür tutuklu bulunan Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ı, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İsa Eşme ve rektör yardımcıları ziyaret etti.
Aşkın'ın cuma gecesi 25 milyon dolarlık ihalede usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle tutuklanmasının ardından kente gelen Eşme, iki gün boyunca tutuklama konusunda araştırma yapıp görüşmelerde bulunduktan sonra, dün 30 dakika süreyle cezaevinde Aşkın ile görüştü. Eşme çıkışta şu açıklamayı yaptı: "Beş- altı aydır süren soruşturma, tutuklamayla sonuçlandı. Aldığım bütün bilgileri, perde arkasında ve önünde olanların tamamını rapor haline getirip, bu (pazartesi) akşam YÖK'te sayın başkanımızla görüşeceğiz. Çarşamba günü rektörler toplantısında da bu bilgileri sunacağız. Ona göre tavır alacağız. Siyasi boyut var mı yok mu konusunda yorum yapmayacağım. Bu sonuç tüm üniversite camiasını üzdü. Tüm rektörlerimiz, akademisyenlerimiz, şu anda büyük bir beklenti içindedir. Bunun, bir an önce herkesi mutlu edecek bir şekilde sonuçlanmasını istiyoruz. Yargıya güveniyorum ama rektörümüzün de burada olmasına içimiz el vermiyor. Rektörün kendisine güveni var, eşinin de kendine güveni var. Suçlu olmadıkları konusunda inançları var. Çok kısa zamanda görevinin başında göreceğiz."
CHP Van Milletvekili Mehmet Kartal da Aşkın'ı ziyaret etti. Kartal ziyaret ardından, "Meclis'te son çıkan uyum yasalarında, tutuklama en son uygulama ve hakkında kuşku olan, aranan, kaçabilen insanlar için tutuklama emri getirilmiş. Acaba diyorum, rektör için İran'a kaçacağı yönünde bir duyum mu aldılar. Genel merkezimiz, grup başkanvekilleri, Meclis'te bir genel görüşme açılmasını isteyebilir" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7604877604870

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.