Yücelen: Kaplancılar ile Taliban'ın bağlantısı var

Aranan 155 teröristin adını Almanya'ya veren İçişleri Bakanı, "Kaplancılarla Taliban'ın ilişkisini de ortaya koyduk" dedi.

İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, terör örgütlerinin firardaki 155 üyesinin isimlerini bir kez daha Alman makamlarına verdiklerini söyledi.
Almanya İçişleri Bakanı Otto Schilly'nin resmi davetlisi olarak bu ülkeye yaptığı ziyareti tamamlayan Yücelen, Atatürk Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenleyerek, temaslarına ilişkin bilgi verdi. İki ülke arasında güvenlik işbirliği ve karşılıklı istihbarat alışverişinde bulunma kararı alındığını belirten Yücelen, şöyle konuştu:
"Şimdiye kadar bu işbirliği taraf olunan uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülükler çerçevesinde ve ikili münasebetlerle yürütülüyordu. Resmi belge olarak sadece 1995'te Türk İçişleri Bakanı ile Federal Almanya Cumhuriyeti İçişleri Bakanı arasında karşılıklı bir mektup mutabakatı vardı. Ziyaretim sırasında bunun yazılı hale getirilmesi için karşılıklı olarak heyetlere talimat verildi."
Almanya İçişleri Bakanı Schilly'nin bahar aylarında Türkiye'ye yapacağı ziyarette güvenlik işbirliği alanında yazılı bir anlaşma yapılmasının kararlaştırıldığını belirten Yücelen, şöyle devam etti:
"Çeşitli terör örgütlerine mensup aradığımız 155 kişinin isimlerini bir kere daha Alman makamlarına verdik. Bunun yedisi din düşmanlarının terör örgütleri. 105 tanesi bölücü terör örgütü mensubu. 43 tanesi de ideolojik terör örgütü mensubudur. Ayrıca uyuşturucu ve terör bağlantısı üzerinde detaylı görüşmeler yaptık.
Kendilerine sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde faaliyet gösteren bölücü örgütün bizzat karıştığı ve Türk güvenlik güçlerince yakalanan uyuşturucuların miktarını gösteren listeyi verdim.
Ayrıca Kaplancılar adı altında faaliyet gösteren Almanya'daki din düşmanı terör örgütünün Taliban ile bağlantısını bizzat terör örgütünün kendi yayın organını vererek ifade ettim. Kendilerinin de bu yönde istihbarat duyumları olduğunu söylediler. Bu arada Kaplancılar grubunun lideri Metin Kaplan'ın şu anda Almanya'da tutuklu olduğunu, iade işleminin tutukluluk süresi sonunda gündeme gelebileceğini ancak tutukluluk hali devam ederken, Türkiye'ye sınırdışı işleminin uygulanabileceğini ifade ettiler."