Yücelen'den 'cop' savunması

İçişleri Bakanı: "Türk polisi gösterilen yerde gösteri yapan hiçbir topluluğu dağıtma eğilimi göstermez."

İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, polisin gösteri ve yürüyüş yapanları coplayan polislerden şikayet eden milletvekillerine, "TBMM üyesi olarak bu konudaki mevzuatı açıp okumamız gerekir" diye çıkıştı.
TBMM Genel Kurulu'nda söz alan SP Diyarbakır Milletvekili Sacit Günbey, YÖK'ün kuruluş yıldönümü nedeniyle yürüyen ve demokratik tepkilerini gösteren öğrencilerin polisler tarafından çok şiddetli bir şekilde engellendiklerini ve coplandıklarını belirterek İçişleri Bakanı Yücelen'e, "Güvenlik görevlilerinin bu tavrını uygun buluyor musunuz" diye sordu.
AKP Grup Başkanvekili Hüseyin Çelik de "Ben İçişleri Bakanı olsam ve polislerin attığı dayağı görsem hemen istifa ederdim. Düşman askeri bile öyle dövülmez. O kişilerin fikri zikri ne olursa olsun" dedi.
Yücelen ise, gösterilere izin veren makamın İçişleri Bakanlığı olmadığını belirterek, "TBMM üyesi olarak bu konudaki mevzuatı açıp okunamız gerekir" diye konuştu. Milletvekillerinin "Polis size bağlı değil mi?" sözleri üzerine, "Tabi ki bana bağlı, Türk polisiyle iftihar ediyorum" diyen Yücelen, gösteri ve yürüyüşlerlerle ilgili yasanın açık olduğunu kaydetti. Yücelen, valilerin asayiş ve huzuru bozmayacak yerleri gösterdiğini belirterek, "Bu alanlar belirlenmiş. Hipodromda da gösteri yapılabilir ama bu kalabalığın herhalde Meclis'e yürüme hakkı olmaması gerekir. Polisin kötü muammele edip etmediğine gelince bu konuda her türlü iddiayı müfettişlerle tetkik ettiriyorum.
Bu konuda herhangi bir emriniz olursa sonuna kadar araştırırım. Hiçbir zaman Türk polisi gösterilen yerde gösteri yapan hiçbir topluluğu dağıtma eğilimi göstermez" diye konuştu. Yücelen, polislerin gösteri yapanları dışarıdan müdahele edenlere karşı da koruduğunu söyledi.
AKP'li Çelik'in, Yücelen'in açıklamalarına tepki göstermesi üzerine oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Murat Sökmenoğlu, "Ben odun pazarında cop yiyen bir arkadaşınız olarak sizi daha iyi anlıyorum" diye konuştu.