Yücelen'den inciler

İçişleri Bakanı Yücelen: İşkence olmadığı katidir. İddialar bir karalama kampanyasının ürünü. Belli kesimlerden alınan doktor raporları da koz olarak kullanılıyor.

ANKARA - İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen Türkiye'de sistematik işkence olmadığını
'kati' bir dille açıkladı. Bakan Yücelen,
"İşkence ve cinsel işkence iddiaları üzerine yeteri kadar gidiliyor, bunu yaptığı iddia edilen personele gerekli cezalar veriliyor. Eğer böyle bir uygulama olsaydı, görevliler hakkında hiçbir araştırma ve soruşturma yapılmazdı" dedi.
Daha önceki bir açıklamasında 'devletin kucağı' diye tanımladığı karakolların vatandaşın güler yüzle karşılanacağı binalar olduğunu söyleyen Yücelen, Rize Bağımsız Milletvekili Mehmet Bekaroğlu'nun soru önergesini yanıtlarken şu bilgileri verdi:
'Cezasız kalmıyor'

  • Ülkemizde işkence yapıldığına dair çok kapsamlı bir karalama kampanyası yürütülmektedir. Adli Tıp Kurumu'ndan alınan raporlarda işkence yapıldığına dair hiçbir bulguya rastlanılmazken, belli kesimlerden temin edilen doktor raporları ile işkence iddiaları desteklenmekte ve uluslararası camiada bu bir koz olarak kullanılmaktadır.
  • İşkence ve cinsel işkence iddiaları üzerine yeteri kadar gidilmekte, işkence ve kötü muamele yaptığı iddia edilen personel hakkında gerekli adli ve idari soruşturmalar yapılmakta ve gereken cezalar verilmektedir.
  • 1 Ocak 1995-30 Nisan 2001 tarihleri arasında toplam 12 bin 535 kişi hakkında işkence yaptığı iddiasıyla soruşturma açıldı.
  • Herhangi bir suç isnadı ile karakollara getirilen sanıkların çırılçıplak soyulmaları,
    bunlara sözle ve elle sarkıntılık yapılması onaylanamaz. Karakollarda ve emniyet müdürlüklerinde gözaltına alınanlar devletin sorumluluğu altındadır. Gözaltına alınan kadınların üst aramaları bayan görevlilerce yapılmaktadır.