Yük gemisi yatı batırdı

Boğaz'da neredeyse gün aşırı olan gemi kazalarına bir yenisi eklendi. Karadeniz'den Boğaz'a giren ve Rusya'dan Tunus'a 21 bin 633 ton buğday götüren 'Glorius' adlı kuru yük gemisinin dümeni, Bebek açıklarında kilitlendi.

İSTANBUL - Boğaz'da neredeyse gün aşırı olan gemi kazalarına bir yenisi eklendi. Karadeniz'den Boğaz'a giren ve Rusya'dan Tunus'a 21 bin 633 ton buğday götüren 'Glorius' adlı kuru yük gemisinin dümeni, Bebek açıklarında kilitlendi. Demir atarak durdurulmak istenen gemi, sürüklenerek sahilde demirli bulunan Cevdet Aydın 'a ait 17 metrelik 'Hamit' adlı yata çarptı. Yat batarken, gemi çarpmanın etkisiyle karadan yaklaşık 40 metre açıkta durabildi.
Kaza anında 200 metre mesafedeki başka bir teknede arkadaşıyla oturan Cevdet Aydın, "Büyük bir gürültü duyarak dışarı çıktım ve yatımın battığını gördüm. Yaklaşık 300 bin dolar değerinde zarar var. Yatın herhangi bir sigortası da yok" dedi.
Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakçı Boğaz'dan geçen gemilerde her iki-üç günde bir bu tip makine arızalarının yaşandığını belirterek şunları söyledi.
"Biz Boğaz'a son sistem güvenlik önlemleri alsak da gemiler bizimle koordinasyon halinde olmazsa bu tip kazalar yaşanır. Boğaz'dan geçen gemilerin Montrö Sözleşmesi gereği kılavuz kaptan alması ve römorkör kullanması isteğe bağlı. İstanbul Boğazı'nın en dar yeri olan Kandilli-Aşiyan arasında dümeni kilitlenen gemi demir attıktan sonra akıntının etkisiyle sahile doğru 200 metre sürüklenmiş. Gemide kılavuz kaptan varmış ancak eşlik eden römorkör yokmuş. Römorkör olsaydı geminin yönünü çevirerek yata çarpmasını engelleyebilirdi."