'Yüksek hızlı' soruşturma deşifre oldu!

'Yüksek hızlı' soruşturma deşifre oldu!
'Yüksek hızlı' soruşturma deşifre oldu!
Ankara'da yürütülen, çok sayıda kamu görevlisi ve işadamının şüpheli olduğu Yüksek Hızlı Tren Soruşturması, değiştirilen Adli Kolluk Yönetmeliği ile deşifre oldu.Soruşturması dosyasını, Deniz Feneri dosyasını kapatan savcı olarak tanınan Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Harun Kodalak'ın bizzat yürüteceği öne sürüldü.

Radikal.com.tr - Polislerin Ankara Cumhuriyet Savcısı Hakan Büyükabacı’nın talimatıyla gizli yürüttükleri “ Suç örgütü kurmak, yönetmek, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet” suçlamalarıyla ilgili soruşturmanın bilgileri amirlere iletildi. Cumhuriyet gazetesinden Canan Coşkun'un haberine göre, soruşturmada şüpheliler arasında TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile birlikte İstanbul ’da 3. Havalimanı ihalesini alan konsorsiyumdaki Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz’in de adı yer aldı. İddianame aşamasına gelinen Yüksek Hızlı Tren Soruşturması dosyasını, Deniz Feneri dosyasını kapatan savcı olarak tanınan Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Harun Kodalak’ın bizzat yürüteceği öne sürüldü. Soruşturma dosyasında milyonlarca liralık yolsuzluk, rüşvet ve ihaleye fesat karıştırmayla birlikte çok sayıda suç unsuru bulunuyor. 22 Temmuz 2004 tarihinde gerçekleşen hızlı tren faciasında toplam 230 yolcudan 41’i hayatını kaybederken, 80 kişi de yaralanmıştı.


SON 4 YIL İNCELEME ALTINDA


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TCDD’nin Yüksek Hızlı Tren (YHT) ihalelerini inceleme altına aldı. Savcılık tarafından “Suç örgütü kurmak, yönetmek, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet” suçlamalarıyla başlatılan soruşturma kapsamında TCDD 1. Bölge Müdürlüğü, 2. Bölge Müdürlüğü ve YHT Müdürlüğü tarafından son 4 yıl içerisinde yapılan tüm ihalelerin incelendiği belirtildi. Bugüne dek yapılan incelemeler ve müşteki ifadeleri ile yapım ihalelerine katılan 5-10 firmanın gizli anlaşma yoluna gittiklerinin ortaya çıkarıldığı kaydedildi. Şirketlerin kurum içerisindeki bağlantıları sayesinde ihale öncesi avantaj sağladıkları ve kamu ihalelerinde olması gereken objektif ve serbest rekabet koşullarının oluşmadığı aktarıldı. Soruşturma şüphelilere ait GSM hatlarının dinlenmesi sonucu elde edilen ses kayıt çözüm tutanaklarının tetkiki, yapılan istihbarat çalışmaları ve açık kaynaklardan yapılan araştırmalar kapsamında yürütülüyor.


1 MİLYON TL'LİK BAĞIŞ


Soruşturması kapsamında Tatvan-Van (Van Gölü Feribot Müdürlüğü) bünyesinde kullanılmak üzere “2 adet 50 vagon taşıma kapasiteli feribot alımı” ile bunlara “iskele onarımı” ve “tevsii bakım onarım” işi ihalesinde uygunsuzluk tespit edildiği öne sürüldü. 120 milyon TL civarında bir bedelle verilen ihalenin iptali ile ilgili dava sürerken, TCDD Genel Müdürü Karaman’ın talimatları ile firma yetkililerinin TCDD Vakfı’na 1 milyon TL’lik bağış yapmaları üzerine iptal edilen işe devam etmelerinin sağlandığı belirlendi.

Soruşturma kapsamında Belen İnşaat şirketinin ortaklarından Hasan Dağcı, Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ile birlikte Cengiz-IC İÇTAŞ-Belen Ortak Girişim Grubu tarafından çalışmaları sürdürülen Ankara-İstanbul Demiryolu Hattı Hızlı Tren Projesi’nin 2. etabında ortak girişimin TCDD Genel Müdürü Karaman’ın talimatları doğrultusunda taşeron firmalara işler verdikleri ve demiryolu rantını paylaştıkları tespit edildi. Soruşturma dosyasında şüpheliler arasında yer alan işadamı Mehmet Cengiz ise 3. Havalimanı ihalesini kazanan konsorsiyumun üyesi olarak adını duyuran Cengiz İnşaat’ın sahibi olarak anılıyor. Bir dönem Çaykur Rizespor Başkanlığı da yapan Cengiz, eski bakan Yaşar Topçu’nun Yüce Divan’da yargılanmasına yol açan Karadeniz Otoyolu’nun da müteahhitliğini yapmıştı.


ŞÜPHELİ KAMU GÖREVLİLERİ


Süleyman Karaman: TCDD Genel Müdürü, Suat Altın: Emlak İnşaat Daire Başkanı, Erol Tuna Aşkın: TCDD YHT Bölge Müdürü, Yavuz Kıran: TCDD Vakfı Genel Müdürü, Baykal Tul: TCDD Gen. Müd. Özel Kalem Müdürü, Erol İnal: TCDD Genel Müdür Yardımcısı, Muhsin Yılmaz: TCDD Limanlar Daire Başkanı, Nuğman Yavuz: TCDD Teftiş Kurulu Başkanı, Duran Yaman, Kamil Kahyaoğlu, Mehmet Karakoyun, Arif Tezel, Şükrü Çelikyürek, Başar Karaman, Hakan Koçak, Talih Çelebi, Yusuf Kenan Güner.


  http://www.radikal.com.tr/116792211679226

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yurtdisi biletlerini de ayarlasaydiniz bari - ozimuko

  Su haberin basina verilmesiyle bile anlasiliyor ki sorusturma icin artik rahmet duasi okuyabiliriz. Ati alan hendegi coktan gecmistir bile. Haberin basinda cok gizlilikle yurutulen denen sorusturma artik gazete haberine dustuyse ne anladim ben bu isten. Bir de basinin emniyete girmesi yasaklanmisti. YAni buradan anliyoruz ki basin icin tepedekinin aleyhine olan haberler icin emniyete girmek yasak. Yoksa gerisi zaten goruldugu uzere servis ediliyor. Sorusturmaya karisanlara da "haydi yurtdisina kacacak, belgeyi sumen alti edecek kalmasin" diyerekten. Canim ulkem benim...

  YARGI erki, YÜRÜTME erkine bağlanıştır.. - mehmetkurthan

  Yapılacak operasyon öncesinde Mülki idare amirinden onay almak, YARGI erkini, YÜRÜTME erkine bağlamaktır.. Bu durumda siyasi iktidara dokunacak hiçbir soruşturma sürdürülemez.. Dolayısı ile BAĞIMSIZ bir yargıdan söz edilemez..

  Harun Kodalak olayi hali altina sur - ohabey

  Cikarken de isiklari kapa.

  Deniz Feneri dosyasını kapatan savcı bakacaksa - radi11

  sonuc bellidir.

  ilk meyve - mesdi

  Adli kolluk yönetmeliği değişikliğinin ilk meyvesi 'hayırlısı' ile alınacak gibi gözüküyor.'Deniz Feneri'nin üstünü örten,bunun da haydi haydi üstünü örter.

  Ayaz Bebek! - amaurot

  Büyük yolsuzluk operasyonları sonrasında polis şefleri görevden alınır, Adli Kolluk Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle yargı yürütmenin daha da emrine âmade edilir, ve bütün bu olanlara rağmen muktedirler kirli ittifak diye tutturur! Ya'hu nerede şeffaflık? Nerede Kamu Ahlakı? Bakınız Yolsuzluk iddiası üzerlerinden kalkmayan muktedirler: Konya'da kırık camı naylonla kaplanmış kerpiç evde Ayaz bebek zatürree'den ölmüş, henüz 40 günlükmüş daha nüfusa kaydı bile yapılmamış! Ayakkabı kutularındaki milyon dolarlar, hediye edilen servetlik saatler... Ne gam?