'Yüksek ihtimal'li rapor

'Yüksek ihtimal'li rapor
'Yüksek ihtimal'li rapor

Tutuklu sanık Soner Yalçın da avukatı aracılığıyla bir açıklama yaparak bilirkişi raporunu eleştirdi.

Oda TV bilgisayarlarındaki 'virüs' şüphesi 2. raporla da giderilemedi. Bilirkişiler, "delil belgeler yüksek ihtimalle virüsle gelmedi" derken bilişimciler farklı düşünüyor.

OdavTv davasında ikinci TÜBİTAK raporu, 16 Kasım’da görülecek duruşmaya 2 gün kala mahkemeye ulaştı. Ancak ilk raporun doğurduğu soru işaretlerini ortadan kaldırması için talep edilen rapor, kafaları daha da karıştırdı. Raporda 3 bilirkişi, suça konu dosyaların ‘yüksek ihtimalle’ virüsle gönderilmediğini savundu, fakat bulundukları bilgisayarlarda da oluşturulmadıklarını dile getirdi. Böylece, “Bu dosyalar nasıl gönderildi” sorusu yine yanıtsız kaldı. Raporda ayrıca dosyaların virüsler gönderilmeden önce oluşturulduğu tespiti yapıldı. Fakat bu tespite de Türkiye Bilişim Derneği’nden Mehmet Ali Köksal itiraz ediyor. Köksal, üstverilerin pekala değiştirilebileceğini ifade ediyor. OdaTv’nın avukatı Hüseyin Ersöz ise kişisel bilgisayarlar da incelendiği halde buna ilişkin sonuçların raporda yer almamasına dikkat çekiyor.
Üç bilirkişi tarafından OdaTV’nin bilgisayarı ile sanık Barış Pehlivan ve Müyesser Yıldız’a ait bilgisayarlarda yapılan incelemede, dava konusu dijital yazılar kastedilerek, bu yazıların ‘yüksek ihtimalle’ virüsle gönderilmediği belirtildi. Fakat rapora göre bu belgelerden ikisi hariç diğerlerinin sanıklara ait 3 bilgisayarda ‘oluşturulmuş veya değiştirilmiş olma ihtimali’ de çok düşük. Buna karşılık, Soner Yalçın’a ve Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’na ait haber metinlerini içeren ve bir suç unsuru taşımayan dijital dökümanlara değinildikten sonra, “Bunların farklı bir bilgisayarda oluşturulduğu, daha sonra ilgili bilgisayarlara CD/DVD, USB tarzı veri depolama cihazları ile taşındığı değerlendirilmektedir” denildi.

O da olur bu da olur...
Dosyaların virüsle gönderilip gönderilmediği sorusuna ilişkin bilirkişiler, bilgisayarlara ‘uzaktan yönetim özelliği bulunan’ virüsler gönderildiğini ve bu virüslerin çalıştığını tespit etti. Fakat ‘üstveri bilgilerine göre’ dava konusu belgelerin, virüslerin gönderilmesinden önce oluşturulduğu belirtilerek, şöyle denildi: “Dosyaların, zararlı yazılımlar ile gönderilmiş olabilmesi için, tarih üst verilerinin değiştirilmiş ve önceki bir tarihe alınmış olması gerekmektedir. Tarih üst verilerinin değiştirildiğine dair herhangi bir ize rastlanmamıştır.”
Türkiye Bilişim Derneği’nden avukat Mehmet Ali Köksal, bilirkişilerin ‘virüsle gönderilmedi’ sonucuna vardığı verilerle tam tersi sonuca da varılabileceğini ifade ederek, 3 bilgisayarda da benzer virüslerin olmasına dikkat çekti ve “Üçüne de aynı virüsü kim koydu? Bu anormaldir. Hayatın olağan akışına aykırıdır” dedi.