Yüksek Mahkeme'nin tedbir yetkisi var mı?

DTP'ye kapatma davası

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, DTP'yi kapatma davasını hangi hızla ele alacaklarını yarın tartışacaklarını açıkladı: "Davaya özel hızlandırma olamaz. Tedbir taleplerinde önce yetkimizi tartışacağız."
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, DTP'ye kapatma davasını hangi hızla ele alacaklarını söyledi. Kılıç, dava sonuçlanana kadar uygulanması istenen tedbirler (DTP'nin seçimlere sokulmaması, üye kayıtlarının dondurulması gibi konularda ise mahkemenin yetkili olup olmadığını değerlendireceklerini söyledi.
DTP'nin kapatılmasıyla ilgili dosya Anayasa Mahkemesi raportörüne verildi. Ancak, halen mahkeme gündeminde başka dosyalar varken, DTP davasının onlardan önce görüşülüp görüşülmeyeceği sorusuna yanıt aranıyor. Kılıç, Radikal'in konuyla ilgili soruları üzerine şu bilgileri verdi:
10 günlük süre: Dosya raportörde. İlk incelememizi 10 günlük sürede bu raporun tamamlanması üzerine yapacağız. Bundan sonra partiden savunması sorulacak. Bunun ardından dosya tekrar raportöre gidecek. Sonraki aşamalarda mütalaa verilecek, partinin sözlü açıklamaları dinlenecek.
Özel hızlandırma olmaz: Bunların hepsi belli süreler alacak. Özel bir hızlandırma belli aşamaların atlanması söz konusu olamaz. Belki bu aşamalar geçildikten sonra karar aşamasında mahkememizin bir tercihi olabilir. Gündemimizde sadece DTP değil AK Parti ve Hak-Par dahil çok sayıda partiye ihtar istemli davalar, DEHAP'la ilgili kapatma davası var. Şimdi bunlar varken DTP davasının sıraya göre mi öncelikle mi ele alınacağını günlerdir arkadaşlarımla konuşuyorum. Yarın bu konuyu değerlendirmeyi düşünüyorum.
Elde ödenek yok: Kapatma dışında birçok tedbir istemi söz konusu ise bunu ayrıca değerlendirebiliriz. Bunun için ilk raporu bekleyeceğiz. Raportör arkadaş muhtemel ki bu konuyu da değerlendirecektir. Kapatma istemi karara bağlanmadan önce bu tedbirleri ele alırken de öncelikle yetkimiz var mı yok mu buna bakarız. Bir partinin seçime katılmasının önlenmesi, üye kaydının dondurulması vb. istemler konusunda elimizde örnek kararımız yok.
Eğer yetkimiz varsa öncelik tedbirlerde olur: Seçimlere sokmama vb. konular gündemimize daha önce davalarda gelmedi. Yetkimiz var mı yok mu bunu aştıktan sonra yetkimiz var dersek elbette öncelikle kapatma değil, bu tedbir istemleri ele alınabilecektir. Kapatma istemini görüşmeden önce bu talepler görüşülebilir.