Yüksek tansiyon!

Yüksek tansiyon!
Yüksek tansiyon!
Lice'de günlerdir devam eden olaylarda iki kişinin yaşamını yitirmesi gerilimi arttırdı. Dünkü cenaze törenleri sonrasında olaylar çıktı.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde uzun süredir devam eden eylemlerde önceki akşam iki kişinin yaşamını yitirmesi, gerilimi daha da arttırdı. Yol kesme eylemine güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında 26 yaşındaki Ramazan Baran ile 50 yaşındaki Baki Akdemir yaşamını yitirmişti. Ramazan Baran’ın Diyarbakır’da yapılan dünkü cenaze töreninin ardından da kent yine karıştı. Protesto gösterisi düzenleyenlerle polis uzn süre çatıştı. Birçok ilde de yine Lice gösterileri yapıldı.
Lice’nin Çalıbükü Mahallesi Kevribel Tepe Mevkii’nde önceki akşam saatlerinde bir grup göstericiye güvenlik güçleri müdahale etti. Çıkan çatışmada Ramazan Baran, Abdullah Akkulu silahla 1 astsubay ise el yapımı patlayıcıyla yaralandı. Yaralılar helikopterlerle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan tüm müdahaleye rağmen Ramazan Baran yaşamını yitirdi. Ramazan Baran’ın otopsisinde sırt ve bel bölgesinden iki adet ateşli silah mermisinin vücuduna giriş yaparak ölümüne sebep olduğu belirtildi. Bu arada çatışmanın olduğu bölgede gece yarısı Baki Akdemir’in cesedi bulundu. Lice Devlet Hastanesi’ne getirilen Akdemir’in vücuduna isabet eden 3 kurşunla öldüğü saptandı.
Yaralı astsubayın tedavisi Diyarbakır Asker Hastanesi’nde sürerken, dün gece ameliyat edilen Abdullah Akkulu’nun durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

Cenaze sonrası çatışma
Baran’n cenazesi dün sabah saatlerinde Diyarbakır merkez Sur İlçesi Kurşunlu Camisi’nden alınarak cenaze aracına konuldu. Cenaze burada katılanların oluşturduğu kortejle Bağlar İlçesi Yeniköy Mezarlığı’na götürüldü. Cenaze törenine, HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Lice’deki olaylar nedeniyle Diyarbakır’a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve CHP Milletvekili Melda Onur, BDP ’li ilçe belediye başkanları ve yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Baran’ın cenazesinin toprağa verilmesinin ardından bir grup yolu trafiğe kapattı. Polis, göstericilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Çatışma bölgesinde ölen ve cenazesi gece yarısı i Lice Devlet Hastanesi morguna kaldırılan Baki Akdemir için de ilçede dün tören düzenlendi.