Yüksek yargı Çiçek'e tepkili

"Türkiye'de yargı birliği yok, bu sıkıntı yaratıyor" diyen Adalet Bakanı Çiçek'e Danıştay Başkanı Çetinkaya tepki gösterdi: "Osmanlı'da yargı birliği sıkıntı yarattı. Uzman idari yargı şart."

ANKARA - Danıştay, Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in, Türkiye'de yargı birliği yok, bu da sıkıntı yaratıyor" sözlerine "Birlik ilkesinin sakıncaları Osmanlı'da görüldü" diyerek tepki gösterdi.
Çiçek, Hâkimler ve Savcılar Kanunu'nda değişiklik yapan tasarı geçen hafta TBMM'de görüşülürken, "Türkiye'de yargı birliği yok, bazı sıkıntılar da bundan kaynaklanıyor" demişti. Çiçek'in bu sözlerini dün yaptığı yazılı bir açıklamayla eleştiren Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya, şunları söyledi:
Kişisel görüşü: 'Sayın Çiçek'in açıklamaları Adalet Bakanı ve hükümet sözcüsü sıfatıyla değil, kişisel görüşü olarak kabul edilmelidir.
Osmanlı terk etti: 137 yıldır benimsenen 'yargı ayrılığı' ilkesi, Türk yargı sistemindeki yerini almıştır. Yargı birliği sisteminin yarattığı sıkıntılar, Osmanlı İmparatorluğu döneminde fark edilmiş ve sistemden vazgeçilmiştir. Yargı ayrılığı veya yargı birliği sistemleri her ülkenin idari yapısı ve kendi öznel koşulları sonucu ortaya çıkar.
Değişiklik gerekli mi?: Yargı sisteminde bu denli köklü bir değişiklik yapılması ancak çok ciddi ve kaçınılmaz bir gereksinimle doğru orantılı olabilir. Her yıl 250 bin dosyanın ilk derece idari yargıda, yine 85 bin civarında dosyanın da Danıştay'da çözüme kavuşturulduğu dikkate alındığında uzmanlık gerektiren bir idari yargının önem ve gerekliliği ortadadır.
Anayasal dayanak: Yargı ayrılığı sisteminin ne tür somut olumsuzluklara neden olduğu ortaya konulmadan, Türkiye'de dayanağını Anayasa'dan alan üç yüksek mahkeme olmasının sıkıntılara yol açtığının ifade edilmesi ve sistemde aksaklıklar varmış gibi yargı birliğinden söz edilmesi, teorik düzeyde kalmaktadır ve pratik yararı yoktur."
Yüksek yargı buluştu
Bu arada, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Yargıtay Başkanı Osman Arslan ve Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya dün bir araya gelerek, yargının sorunlarını konuştu. Hâkimevi'ndeki yemekli toplantıya, Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok ve Danıştay Başsavcısı Zafer Kantarcıoğlu da katıldı. Üç saat süren toplantının ardından açıklama yapan Yargıtay Başkanı Arslan, "Yargıyla ilgili bütün konuları ele aldık. Görüşmelerimiz bundan sonra da sürecek" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7672357672350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.