Yüksek yargıda 30. tur sonuçsuz

Anayasa Mahkemesi 30. turda başkan seçemedi. Başkanvekili Kılıç, yedi boş üyeliğe atama yapmayan Cumhurbaşkanı Sezer'i isim vermeden eleştirdi.

ANKARA - Anayasa Mahkemesi, yeni başkanını 30. turda da seçemedi. Başkanvekili Haşim Kılıç, ağustos başına kadar haftada birkaç kez devam edilecek seçimin, sonuç alınamazsa eylüle bırakılacağını açıkladı.
Mustafa Bumin'in 26 Haziran'da yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan başkanlık seçimleri için ilk 10 tur oylama 5 Temmuz'da yapılmıştı. Adaylardan Tülay Tuğcu ve Ahmet Akyalçın'a üçer, Haşim Kılıç ve Mehmet Erten'e ikişer, Fulya Kantarcıoğlu'na ise bir oy çıkmıştı. Seçilmek için altı oy gereken seçimlere, 7 Temmuz'da devam edilmişti. Adaylardan çekilen olmadığı ikinci 10 tur oylamada yalnızca Tülay Tuğcu'ya üç oy çıkarken, Kılıç, Kantarcıoğlu, Akyalçın ve Erten ikişer oy almıştı. Bunun üzerine seçimler ikinci kez ertelenmişti.
Başkanlık seçimine dün devam edildi. Beş adaydan çekilen olmadı. Yapılan 10 tur oylamada da hiçbir aday altı oya ulaşamadı. Tur sayısı 30'a ulaşınca, seçimler bir kez daha ertelendi. Dünkü 10 tur oylama içinde dört
oya çıkan tek aday, Ahmet Akyalçın oldu. Ancak Akyalçın diğer turlarda bu oy oranını koruyamadı.
Gazetecilerle konuşan Kılıç, mahkemede halen üç asıl üyeliğin boş olmasının seçimlere etkisi sorulunca, "Uzun süredir sayın Cumhurbaşkanı'nın bu seçimleri yapmasını bekliyoruz. Cumhurbaşkanı boş üyelikler için yedi aydır seçim yapmadı" yanıtını verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7519497519490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.