Yüksek yargıda kadına yer yok

Yüksek yargıda kadına yer yok
Yüksek yargıda kadına yer yok
Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Yargıtay'a 160, Danıştay'a 51 yeni üye atadı. Danıştay ve Yargıtay'a toplamda sadece altı kadın üye olabildi
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Ergenekon soruşturması kapsamında hakim ve savcıların telefonların dinlenilmesi kararını aldırmasıyla eleştirilen Adalet Bakanlığı müfettişleri Mehmet Arı ile İbrahim Kır, Yargıtay üyesi oldu.
Kozmik Oda’da haftalarca arama yapan Kadir Kayan ve Ergenekon savcılarından Murat Yönder de artık Yargıtay üyesi. Seçimelrin sonunda, toplam 211 yeni Yargıtay ve Danıştay üyesi içinde sadece altı kadının yer alması da dikkat çekti.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in katılmadığı toplantıda, önce yeni üyelerin atanmasıyla ilgili yöntem belirlendi. Önce her HSYK üyesinin, 4 bin 988 aday arasından Yargıtay için 160 isim yazması kararlaştırdı. Yazılan isimler içinden 12’nin altında oy alanlar elenince, geriye 423 isim kaldı. Bu kez de 423 kişi içerinden Yargıtay için 160 isim yazıldı. Yine 12 oyun altında oy alanlar elendi. Böylece Yargıtay yeni seçilen isimler belirlenmiş oldu. Aynı yöntem Danıştay üyelerinin seçimi için de yapıldı.
Kurul ilk kez başsavcı olmayan unvansız savcılardan 19 savcıyı Yargıtay’a üye olarak seçerken, Danıştay ve Yargıtay’a toplamda sadece altı kadın üye olabildi. Edinilen bilgilere göre yeni isimlerin büyük bölümü oy çokluğuyla seçildi.
Üyelerinin dördü Adalet Bakanlığı’ndan gelen HSYK’nın belirlediği yeni üyeler arasında, sözkonusu üyelerin eski mesai arkadaşları ön sıralarda yer aldı.
Ceza İşleri Genel Müdürü Çetin Şen’in de aralarında bulunduğu toplam 12 Adalet Bakanlığı bürokratı Yargıtay ve Danıştay’a üye oldu.
Çetin Şen, İhlan Cihaner’i arayıp Erzincan’da yürüttüğü İsmail Ağa soruşturması kapsamında gözaltına aldırdığı şüphelileri serbest bırakmasını istemiş ve “Böyle soruşturmalar insanın başını derde sokar” demişti.
YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Bayrak Yargıtay, YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Aydın da Danıştay üyesi oldu.

DİKKAT ÇEKEN İSİMLER

Yargıtay’a üye olan dikkat çekici isimlerden bazıları şöyle:
Ergenekon soruşturması kapsamında Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in de aralarında bulunduğu hakim ve savcıların telefonlarını dinleten Adalet Başmüfettişleri Mehmet Arı ile İbrahim Kır.
Yüksek Yargıdaki rüşvet iddialarını soruşturan HSYK Başmüfettişi Halit Kıvrıl.
Ankara Seferberlik Tetkik Kurulunda yaptığı arama ile gündeme gelen Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Kadir Kayan.
Balyoz soruşturması kapsamındaki tutuklulara ilişkin tahliye istemlerin reddeden, Albay Dursun Çiçek hakkında tutuklama kararı veren İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi İdris Asan.
Balyoz iddianamesi yazan ve Ergenekon soruşturmasını sürdüren savcılar arasında yer alan Mehmet Murat Yönder.
Devrimci Karargah Örgütüne yönelik soruşturmayı yapan İstanbul Savcısı Kadir Altınışık.
Şemdinli davasında Van 3. Ağır Ceza’nın başkanı olan İlhan Kaya.
Atabeyler ve Küre soruşturmalarını yürüten Ankara Savcısı Dilaver Kahveci.