Yükseköğretim Kürt açılımında hızlı gidiyor

Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Hükümetin Kürt açılımı tartışmaları sürerken yükseköğretim camiasınca da Kürt açılımı için çok önemli adımlar atıldı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın, üniversitelerde Kürt Dili’ne ilişkin enstitü girişimleri, Kürtçe bilen akademisyenlerin yetiştirilmesinin gündeme alınması ve Kürt kadınlarının bilinçlendirilmelerine yönelik başlattığı çalışmaların yanı sıra, üniversiteler de bireysel olarak, sürece katkı sağlamak için harekete geçti.
‘Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’ açılabilmesi için çeşitli kesimlerce getirilen öneriler üzerine hem YÖK hem de rektörler konuyu gündemlerine aldılar. YÖK yetkilileri, yasalarda, üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün açılmasına engel herhangi bir madde bulunmadığını belirterek, “Bunun için yeni bir kanun çıkarmaya gerek yok. Üniversitelerin YÖK’e bu konuda teklif getirmesi yeterli” açıklamasıyla, rektörlere girişimde bulunmaları için yeşil ışık yaktı. İşte adım adım yükseköğretimde Kürt açılımı:
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Serdar Bedii Omay üniversitesinde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü açılması için çalışma başlattığını, bunun için de YÖK’e sunulmak üzere bir teklif hazırladığını duyurdu.
Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü için YÖK Başkanı Özcan, “Filolojisi gelişmiş büyük üniversitelerimizde bölümün açılması için hazırlıklara başlayacağız” demişti.
Kürt açılımına ilişkin yükseköğretim camiasında son adımı da Hakkâri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Belenli attı. Hakkâri Üniversitesi, Türkiye’de bir ilke imza atarak, Doğu ve Güneydoğu Bölge Kadınlarının sorunlarının tartışmak amacıyla 25-27 Eylül tarihleri arasında, ‘Kürt Kadın Kongresi’ düzenleyecek. Kongre bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek ve gelecek yıllarda da devamlılığı sağlanacak. Ayrıca kongrede Kürt katılımcılar için simultane Kürtçe çeviri yapılacak, ayrıca Kürtçe bildiri de sunulabilecek.