@ismailsaymaz

Yüksekokul gibi ilkokul

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) Maslak Kampüsü'ndeki onca görkemli fakülte binasının arasında, yalnızca bir binadan çocuk cıvıltıları yükseliyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) Maslak Kampüsü'ndeki onca görkemli fakülte binasının arasında, yalnızca bir binadan çocuk cıvıltıları yükseliyor. Üniversitenin dört yıl önce kurduğu Dr. Natuk Birkan Özel İlköğretim Okulu, 354 öğrencisi ve 45 öğretmeniyle eğitimini sürdürüyor. İlkokul, İTÜ'nün bilimsel kaynakları ve olanakları sayesinde bir neredeyse bir 'fakülte' düzeyinde eğitim veriyor.
Dr. Natuk Birkan İlköğretim Okulu, İTÜ Geliştirme Vakfı'nca dört yıl önce kuruldu. İlk başta, İTÜ'deki öğretim üyeleri ve akademisyenlerin çocuklarına eğitim vermek için kurulan ilkokul, üniversitenin olanakları ve bilimsel kaynakları sayesinde, 'küçük fakülteye' dönüştü. Okulun, Maslak Kampüsü'ndeki, Reşitpaşa ve Armutlu'ya bakan modern binası, fakülte binalarından farksız. Üç katlı binada eğitim veren okulun 176'sı kız, 354 öğrencisi var. 45 öğretmenden altısı erkek.
Bilimsel eğitim
Okul, eğitim programını 'bilimsel veriler' doğrultusunda hazırlamış. Uluslararası Bakalorya Örgütü'nün 'İlk Yıllar Programı' (PYP) benimsendiği için her çocuğun farklı zekâ teknikleri dikkate alınıyor ve gruplama yöntemiyle eğitim veriliyor.
Bunun yanı sıra, 'Great Exploarations in Math and Science' (GEMS) adı verilen program sayesinde de kavramlardan önce pratik öğretiliyor. Öğrenciler bu sayede deney yaparak, el ve akıl becerilerine dayanarak kavramları öğreniyor. Eğitim programı, İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları
Akademik Kurulu'nca belirlenen okulda bilgisayar, resim, fizik ve kimya, seramik, müzik atölyeleri ile çok amaçlı salonu var.
İTÜ'nün yavru fakültesinde velilerin yüzde 40'ı, üniversitedeki akademisyenlerden, yüzde 10'u da İTÜ mezunlarından oluşuyor. Okul müdürü Nevin Pekşen, öğrencilerinin Maden Fakültesi'nde madenlerden Uzay Bilimleri'ndeki teknik ortam ve araçlara kadar, üniversitenin tüm olanaklarından rahatlıkla yararlanabildiğini belirterek, "Yarının üniversitelileri bugünden fakültelerin koridorlarında dolaşabiliyor" dedi.
Kampüste ilkokulun yanı sıra bir de Dr. Sedat Üründül Anaokulu var. Halen inşaat çalışmaları devam eden İTÜ'nün lisesi ise iki yıl sonra hizmete girecek.