@ismailsaymaz

Yüksekova diken üstünde

Yüksekova, üç kişinin öldüğü ve 16 kişinin yaralandığı çatışma sonrası, gergin ve diken üstünde bir gün yaşadı. Olayların meydana geldiği Cengiz Topel Caddesi'nde önceki gece ölüm sessizliği vardı.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

HAKKÂRİ - Yüksekova, üç kişinin öldüğü ve 16 kişinin yaralandığı çatışma sonrası, gergin ve diken üstünde bir gün yaşadı. Olayların meydana geldiği Cengiz Topel Caddesi'nde önceki gece ölüm sessizliği vardı. Güvenlik güçleri taş ve barikatlarla kesilen caddede gece boyunca nöbet tuttu. Büyükler evlerine, çocuklar ve gençler de sokak aralarına çekilmişti. Gece boyunca panzer ve silah sesleri duyuldu.
Yüksekova ertesi güne terk edilmiş barikatlarla uyandı. İlçedeki fırınlar dışında esnaf kepenklerini açmadı. Öğrenciler derslere girmedi, vatandaşlar gruplar halinde gezinerek cenazelerin gelmesini bekledi. Çatışmada yaşamını yitiren Aldülhaluk Geylani'nin cenazesi saat 11.00'de Van'dan ilçeye getirildi. Onlarca araçlık konvoyla getirilen yeşil-sarı-kırmızı renkli bayrağa sarılı tabutu bin kişilik bir kalabalık karşıladı. İsmail Bartın ve Engin Mengeş'in cenazeleri de dün gece Diyarbakır Adli Tıp Morgu'ndan ilçeye getirildi. Cenazelerin bugün öğle namazından sonra kaldırılacağı açıklandı.
Panzerlere taş atıldı
Şemdinli'de sabah saatlerinde caddede toplanan kalabalık, bir süre sonra DEHAP ilçe merkezinin önüne çekildi. Buradan da camiye geçerek cenazeyi beklemeye başladı.
DEHAP İlçe Başkanı Şehabettin Timur'un sükûnet çağrılarına rağmen bir grup genç camiden ayrılarak kaymakamlığa yürüdü. DEHAP yöneticilerinin engellemelerine rağmen gençler 'yuh' sesleri arasında panzerlere taş attı. Camiye giden ara sokaklar ve caddelerde dükkânların camlarının kurşunlarla kırılmış olduğu gözlenirken, kalabalıktan 'İntikam' sloganı yükseldi. Olayı yaşayanların anlatımları ise önceki günkü çatışmanın başlangıç ve sonuçlarına ilişkin çarpıcı veriler içeriyordu. DEHAP İlçe Başkanı Timur, "Şiddet olayları devletten gelmiştir" dedi. Eski belediye başkanı Etem İke ise "Nereye bomba konulduğunu bilmeden kuşkuyla yaşıyoruz" diye konuştu.
Olayı yaşayanlardan E.K, can güvenliği gerekçesiyle adının açık yazılmasının tedirginliğiyle "Özel Yüksekova Hastanesi'nin tam karşısındayım. Ahmet Durmaz adlı genç gözümün önünde vuruldu. Daha sonra 16 yaşında bir genç kurşunla, bir kadın da panzer çarpmasıyla yaralandı. Sadece panzerlerden değil, subay ve polis lojmanlarından da ateş edildi" dedi.
Yürüyüşe katılan E.T. ise "Açıklamayı yapıp geri döndük. Arkadan gaz bombaları atıldı. Bazı gençler taşla karşılık verdi. Bir panzer direğe çarpıp devrildikten sonra ikinci panzerden ve polislerden kurşun yağdı. Kaçan gençleri kovalayan panzerler bazı kişileri ezerek yaraladı" dedi. Evinin önünde oğlu Ahmet Durmaz'ın yaralandığını anlatan baba Hikmet Durmaz da, "Çocuk eve giriyordu. Kurşun iki bacağını yaraladı. İnsanlar hedef alınıyordu" dedi.
Takviye birlikler geldi
Yüksekova'da havanın kararmasıyla gerginlik tırmandı. Çevre illerden bugünkü cenaze töreninde gerginliğin çatışmaya dönüşmesi olasılığına karşı takviye birlikler ilçeye geldi. Havanın kararmasının ardından çevredeki tepelerde güvenlik birimlerinin konuşlandığı yerlere taciz atışları yapıldı. Güvenlik birimleri ise bunun üzerine alarm seviyesini yükseltiti.


    http://www.radikal.com.tr/7634037634030

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.