Yüksekova savaş alanına döndü

Yüksekova savaş alanına döndü
Yüksekova savaş alanına döndü
Abdullah Öcalan lehine slogan atan arasında çocuklarında bulunduğu gruba polis gözyaşartıcı bomba ve tazyikli suyla müdahale etti


HAKKARİ – PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Suriye’de çıkarılışının yıldönümü bahane edilerek dün kepenklerin kapandığı Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yine olaylar çıktı. DTP İlçe binası önünde toplanan kalabalıktan bir grup, basın açıklamasını ardından polise taş atmaya başladı. Bunun üzerine polis müdahale etti. Savaş alanına dönen ilçede polis, göstericileri gözyaşartıcı bomba ve tazikli su kullandı, havaya ateş açarak dağıtmaya çalıştı.
Öcalan’ın 9 Ekim 1998 tarihinde Suriye'den çıkarılışının protesto etmek amacıyla yapılacak basın açıklamasına katılmak üzere Cengiz Toper Caddesi'nde toplanan kalabalık, burada da slogan atarak DTP İlçe binası önüne kadar yürüdü. DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani ve DTP İlçe Başkanı Nazif Ataman’ın yaptığı basın açıklamasını ardından da yaklaşık 1000 kişilik kalabalık slogan atarak dağılmaya başladı. Bu sırada kalabalığın arasındaki 50 kişilik bir grup, çevrede güvenlik önlemi alan polisi taşlayınca olaylar çıktı. Milletvekili Geylani ile DTP İlçe Başkanı Ataman’ın çabaları da göstericilerin polise saldırmasını engelleyemedi.İLÇE SAVAŞ ALANINA DÖNDÜOrtalık bir anda savaş alanına dönerken, taş atan grubu dağıtmak için tazyikli su ve gözyaşartıcı bomba kullanan polis, zaman zaman havaya ateş açtı.
Aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu göstericiler eylemi sürdürürken, zırhlı araçların gelmesiyle kalabalık dağıtıldı. Ara sokaklara kaçan göstericiler zaman zaman toplanıp polisle çatışmayı sürdürdü.
Olayların çığırından çıkması üzerine esnaf yine kepenk kapatmak zorunda kaldı. Cadde ve sokaklarda polisle göstericiler arasında taşlı ve gaz bombalı çatışma sürerken, zırhlı araçlar da göstericilerin cadde ve sokaklara kurduğu barikatları açmak için saatlerce uğraştı. (dha)