@ismailsaymaz

Yüksekova, yüksek gerilim

Yüksekova'da güvenlik güçlerinin ateşi sonucu ölen üç kişi için düzenlenen törene 50 bini aşkın kişi katıldı. DEHAP'lıların oluşturduğu 2 bin kişilik güvenlik zinciri taşkınlıkları önledi. İki savaş uçağının alçak uçuş yapması tepkilere neden oldu.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

YÜKSEKOVA - Yüksekova'da güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren üç kişi, 50 bini aşkın kişinin katıldığı cenaze töreniyle toprağa verildi. İlçede DEHAP'lılar tarafından alınan güvenlik önlemi sayesinde gerginliğin çatışmaya dönmesi önlenirken, 'F16' tipi iki savaş uçağı kitlenin üzerine alçak uçuş yaptı.
Yüksekovalılar, iki gün önceki çatışmada, güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Abdulhaluk Geylani, İslam Bartın ve Ergin Mengeş'in cenaze töreni için 09.00'dan itibaren Cengiz Topel Caddesi üzerindeki DEHAP İlçe Başkanlığı önünde toplanmaya başladı. İlçe başkanlığı ile caddenin diğer ucundaki Kaymakamlık binasını arasında çeşitli aralıklarla barikatlar kuruldu, lastikler yakıldı. Bu arada, cadde üzerinde, cenaze güzergâhında ve ara sokakların girişlerinde, DEHAP'lı sözü geçen orta yaşlı kişilerden oluşturulan 2 bin kişilik güvenlik zinciri, olası bir taşkınlığı önledi. Ayrıca ilçe belediyesine ait kamyonlar ve itfaiye araçları cadde girişlerini de kapattı.
Güvenlik güçleri de bu arada Kaymakamlık binası önünde önlem aldı. Yaklaşık 100 bin nüfuslu Yüksekova'da DEHAP ilçe başkanlığı önünde bir araya gelen 50 bini aşkın kişi, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın posterlerini taşıdı ve Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz'ü istifaya çağırdı. Bu arada, eski DEP milletvekili Selim Sadak, Şemdinli olayının aydınlatılması ile Türkiye'deki karanlık güçlerin açığa çıkarılabileceğini kaydederek, şöyle dedi: "Üç kişi, demokrasi şehididir. Bu şehitlere ve ortaya çıkan belgelere yalnızca Yüksekovalılar değil, tüm Türkiye sahip çıkmalıdır."
İlçe sessizliğe gömüldü
Şemdinli'deki bir grubun da cenazeye katılması ile Özel Yüksekova Hastanesi'nin morgunda bekletilen cenazeler omuzlara alınarak, Akalın Köy Mezarlığı'na götürüldü. Cenaze korteji, herhangi bir provokasyona meydan vermemek amacıyla Kaymakamlık binasının bulunduğu Cengiz Topel Caddesi'nden değil, Güngör Caddesi'ni geçerek, mezarlığa vardı.
Bu arada, gerek ilçe dışından katılımlar gerekse köylerden ve güzergah üzerindeki mahallelerden eklenenlerle sayı 50 bini geçti. Kitle mezarlığa doğru ilerlerken ilçe adeta sessizliğe gömüldü.
Amirliğe taş atıldı
Mezarlığa varıldığı sırada 'F16' tipi iki savaş uçağı kitlenin üzerine dört kez alçak uçuş yaptı. Bunun üzerine hareketlenen kitle, mezarlığa doğru koştururken, çocuklardan oluşan bir grup da trafik kontrol amirliğini taşladı. Bu olay, DEHAP'lı görevlilerce büyümeden önlendi.
Cenazeler Akalın Mezarlığı'na defnedilirken, kitle de sloganlarla üç kişinin ölümünü ve alçak uçuşlarını sürdüren savaş uçaklarını protesto etti. Cenazeler yan yana defnedildiği sırada bir konuşma daha yapan Sadak, ilçede esnafların kepenklerini açmasını, çocukların okullara gönderilmesini ve belediyenin de barikatlarla kaplı sokakları temizlemesini istedi.
Defin işleminden sonra kortej, aynı güzergâhı kullanarak ilçeye döndü. Bu sırada, görev yerlerinde ayrılmayan DEHAP'lı görevliler, taşkınlıkları önleyerek, sağduyunun hâkim olmasını sağladı. Küçük bir grubun Kaymakamlık binasını taşlama girişimi de yine görevliler tarafından engellendi.


    http://www.radikal.com.tr/7635377635370

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.