Yüksekova'da gergin cenaze

Yüksekova'da gergin cenaze
Yüksekova'da gergin cenaze
Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde geçen cumartesi günü çıkan olaylar sırasında başına isabet eden kurşunla ölen Bemal Tokçu'nun cenazesi, yoğun kar yağışı altında toprağa verildi.

HAKKARİ - Kar kalınlığının 1 metreye yaklaştığı Yüksekova'da cenazeye katılan yaklaşık 5 bin kişi Kışla Mahallesi'nde bulunan Kışla Camisi önünde toplandı. Cenaze namazı kılındıktan sonra da Tokçu'nun cenazesi, belediyeye ait cenaze aracına konularak ilçe merkezinde bulunan Orman Mahallesi'ndeki Orman Mezarlığı'na götürüldü. Mezarlığa kadar yürüyen kalabalık da yürüyüş boyunca 'Şehit namırın' (şehitler ölmez), 'Biji serok Apo' (Yaşasın Başkan Apo) diye slogan attı.

Tokçu'nun cenazesi gözyaşları arasında toprağa verilirken, yakınları mezarı başında fenalık geçirdi. Yakınlarını, cenaze törenine katılanlar teselli etti. BDP İlçe Başkanı Nail Durmaz, yaptığı Kürtçe konuşmada faillerin ortaya çıkarılmasını istediklerini belirterek, "Tahrip edilen mezarlar için yürüdüler ve 3 arkadaşımız bu tahrip edilen mezarlar için canlarını verdiler. Biz de Kürt halkı olarak, bu mezarlıkların üzerinde söz veriyoruz. Kanımızın son damlasına kadar bunlara sahip çıkacağız ve failler ortaya çıkıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz" dedi. 

Cenazenin toprağa verilmesinden sonra da kalabalık ilçe merkezinde bulunan Musa Anter Parkı'na kadar yürüdü. Kalabalık burada da kurulan taziye çadırında Tokçu'nun ailesine başsağlığı dileğinde bulundu. Kalabalık daha sonra da yoğun kar yağışı altında dağıldı.

Bu arada, ilçe merkezinde toplanan 10-15 kişilik bir grup gösterici, kısa süreli gerginliğe neden oldu. Göstericiler, caddede güvenlik önlemi alan polislerin bulunduğu bölgeye havai fişek attı. Ancak yoğun kar yağışı nedeniyle gerginlik kısa sürdü. İlçede kepenkler de gün boyu kapalıydı. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116588711658879

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yüksekova'da gergin cenaze hk. - runekson

  Cenaze töreni yapılan şahsın öldürülme anını ve olayın gerçekleştiği ortamı mobese kameralarından çıkartılarak TV kanallarından yayına verilmesi polisin sebepsiz yere bu insanı öldürmediğinin isbatı ve cenaze yakınları ile taraftlarların durumu daha doğru değerlendirebilmesi için gerekli olduğunu düşünüyoruz.Olayın gerçekleştiği an hakkında bilgi sahibi olmayan bir çok insan bu tahrik ve kışkırtmalara alet edilmektedir bunun önüne geçilmesi gerekir diye düşünüyoruz.

  bune rezalet başlık - şunwar

  ilk baştan böyle bir habercilik anlayışını kınıyorum.ölen kürtse başlık böylemı olmalı hanı demokrasi anlayıiınız bumudur.heryerınıze ayrımcılık hastalığı bulaşmıştır.

  Halkın fotoğrafı - Gılgameş

  Sayın başbakan bu fotoğrafa bakıp hepsi PKK'li, provokatör desin ya! O çok saygı duyduğu halkın fotoğrafıdır bu. O halk ki Öcalan'ı da PKK'yi de yaratandır. Umarım Türkiye'nin saf inanmış vatandaşları bu fotoğrafları doğru okurlar. Birileri onların şehitlerinin mezarlarını tahrip etse acaba ne yaparlardı? Eskiden böyle canavarlıklar 1 metre karın altında kalır, kimse yazmaz, çizmezdi. Hele fotoğraf görmek söz konusu bile olmazdı. Zaman değişti. Bazılarının gözü açılsın diye. Umarım öyle de olur.

  Sen de mi Radikal? - ŞarloSınatra

  Türk basını BDP'ye ait tüm yürüyüş ve mitinglerde en küçük sayıyı kim verecek diye yarışıyor. Bu ayıptır! Siz 5bin demişsiniz ve 5binden çok daha fazla yurttaş var orada. Bunu Newroz için de yapmıştınız ve Newroz meydanındaki büyük topluluğun 10da 1i kadar bir rakam vermiştiniz. Bu bir son vermelisiniz artık!

  SON YILLARDA DA - pispor

  Faili meçhul cinayetler olmazsa da kürdü soykırımı devam ediyor Doğası işgal altında güvenlik gerekçesi ile dağlarına köylerine kale-kollar vadilerine HES ler yapılmakta insanları bir bir katledilmekte mezarları tahrip edilmekte katledilen insanlarına terörist yaftası boyunlarına asılmaktça tüm gerekçe bu

  ... - Jan21

  Düşünün yaşamını yitiren 3 sivil vatandaş konyalı ve bunu PKK yaptı. Bu Türk medyası ve APK nasıl da sıradanlaştırtı sivil ölümleri. Şimdi nasıl barışacağız nasıl kabul edeceğiz bu ölümleri.

  ... - LoremIpsum

  Basina isabet eden kursun? "Terbiyesiz kursun, neden basibos dolasirken kafasina isabet ettin?" diye sorasi geliyor insanin! Akil tutulmasi resmen, dehset bir habercilik örnegi!