Yüksekova'da kadına şiddete karşı 'sessiz çığlık´ eylemi

Yüksekova'da kadına şiddete karşı 'sessiz çığlık´ eylemi
Yüksekova'da kadına şiddete karşı 'sessiz çığlık´ eylemi
Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde Özgür Kadın Kongresi (KJA) tarafından 'sessiz çığlık' eylemi düzenlendi. Eylemde, kadınlar taşıdıkları dövizlerle kadına yönelik şiddeti protesto etti.

RADİKAL - Yüksekova'da Özgür Kadın Kongresi tarafından, '25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü etkinlikleri kapsamında'Sessiz Çığlık' adı altında eylem yapıldı. HDP İlçe binası önünde toplanan bir grup kadın 'Şiddete hayır' dövizleri taşıyıp Cengiz Topel Caddesi'ne kadar yürüdü. Ancak kadınların yürüyüşüne polis izin vermedi. Polisin uyarısı üzerine kadınlar geri döndü. Eylemin sessiz olması nedeniyle basın açıklaması yapmayan kadınlar, gazetecilere verdikleri basın bülteninin ardından dağıldı. Dağıtılan metinde ise şu ifadelere yer verildi.

"25 Kasım kadına yönelik uluslararası mücadele günü kapsamında şiddet biçimlerinin tümünü teşir ederek, bildiğimiz ve üreteceğimiz tüm eylem biçimleriyle alanlarda olacağımızı ve bu şiddet biçimlerinin ortadan kaldırmada kararlı olduğumuzu belirtiyoruz. Tüm şiddet biçimlerinin erkek egemen sisteminden kaynaklı olduğunu biliyor ve bu sistemi hiçbir koşulda kadın hareketi cephesinden kabul görülemeyeceğinin altını çiziyoruz."
DHA-Yaşar KAPLAN