Yüksekova'da Kerem Ölmez hali

Yüksekova dört gündür gencecik yaşta Kalaşnikof'la taranarak öldürülen bir coğrafya öğretmeninin ardından ağlıyor. Kan davası yüzünden kurucusu ve müdürü olduğu dershanenin önünde öldürülen Kerem Ölmez için dün ilçede ikinci kez büyük bir yürüyüş yapıldı.

HAKKÂRİ - Yüksekova dört gündür gencecik yaşta Kalaşnikof'la taranarak öldürülen bir coğrafya öğretmeninin ardından ağlıyor. Kan davası yüzünden kurucusu ve müdürü olduğu dershanenin önünde öldürülen Kerem Ölmez için dün ilçede ikinci kez büyük bir yürüyüş yapıldı.
27 yaşında öldürülen Kerem öğretmen için Sınav Dershanesi'nin eski ve yeni öğrencileri, yerel yöneticiler, yaşlılar, kadınlar ve çocuklardan oluşan 5 bin kişilik bir grup yürüdü. Ellerinde kalem ve karanfiller, pankartlar vardı. Sivil toplum örgütleri ve öğrenci platformu tarafından düzenlenen 'Töreye ve Kan Davalarına Son' yürüyüşünda 5 bin kişi 'Cehalete son', 'Kan davalarına son', 'Öğretmene uzanan eller kırılsın', 'Ağalığa son' sloganları attı. Yüksekova-Şemdinli karayolu yürüyüş nedeniyle bir saat trafiğe kapandı.
'Ben insanım' diyenlere
Basın açıklaması yapan Belediye Başkanı Salih Yıldız, topluluğa şöyle seslendi: "Aşiret büyükleri, aklıselim sahibi insanlar, parti liderleri, 'Ben insanım' diyenler, kardeşlik, barış için töre cinayetlerine, kan davalarına ne olursa olsun son verin. Ya kan davaları duracak, ya da biz her gün bu alanlarda olacağız. Hepimiz Kerem hocayız, onu yaşatacağız." Öğretmen Mahmut Sayar da kan davası yüzünden arkadaşını kaybettiklerini belirterek, "Bu çözüm yolunda medet uman kişileri, anlayışları ve zihniyetleri kınıyoruz" dedi.
Cengiz Topel Caddesi'nde Kerem öğretmenin öldürüldüğü yere karanfiller ve kalemler bırakan grup, bir dakikalık saygı duruşunun ardından sessizce dağıldı.
Yüksekova ilçesinde Kerem Ölmez'in toprağa verildiği cumartesi günü de 2 bin kişi tüm kan davası ve töre cinayetlerini kınamak için sokağa dökülmüştü.
Bir kişi tutuklandı
Yüksekova ilçesini karıştıran kan davasının bir yıl önce Altınoluk Köyü'nde oturan Çakmak ailesinden bir kadının öldürülmesiyle başladığı öğrenildi.
Çakmak ve Ölmez aileleri, geçen cuma günü Cengiz Topel Caddesi üzerinde karşılaştı. Çakmak ailesinden bir kişinin Kalaşnikof'la açtığı ateş sonucu, Sınav Dershanesi Müdürü ve coğrafya öğretmeni 26 yaşındaki Kerem Ölmez öldü. Saldırıda öğretmen Kerem Ölmez'in iki kuzeni de yaralandı. Saldırgan olay yerinden kaçtı.
Olaydan sonra polis, görgü tanıklarının ifadesinden yola çıkarak geniş çaplı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, cinayete karıştığı gerekçesiyle İ.Ç. isimli kişi gözaltına alındı. Sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen İ.Ç. tutuklandı.
'Artık çözelim'
Kerem Ölmez'in öldürülmesi yerel basında manşette. Kerem öğretmenden geriye Yüksekova Haber gazetesinin internet sitesine gelen okuyucu yorumları kaldı: "Allah rahmet eylesin. Başımız sağ olsun. Konuşmak değil bir şeyler yapmak zamanı gelmedi mi? O zaman ne duruyoruz" (Mirxan).
"Maalesef kana kan zihniyeti; şimdiye kadar birçok genç, aydın, gelecekle ilgili umutları ve heyecanları olan insanımıza kıymıştır. Kerem bunlardan biriydi. O karanlığa ışık tutan mehtaptı ve gencecik bir fidandı ama büyümesine izin vermediler koparıp attılar toprağa acımasız zalimler. Ailesine başsağlığı diliyorum." (Vanlı)
"Kerem, Bitlis Anadolu Öğretmen Lisesi'nde çok sevdiğim bir dostumdu. Okula arkadaşlarına ve yaşama karşı her zaman dik durmasını bilen, kişiliği oturmuş bir insandı. Böylesi uzun bir çaba sonunda bunca zorlukları aşmışken böyle bir ölümü gerçekten hak etmiyordu. Sebep ne
olursa olsun, hiç bir insanın hele hele eğitimden yoksun Doğu insanının bir eğitimciyi özellikle de kendi insanını beş kuruşluk bir mermiye heba etmesi biz Doğu insanı için gerçekten iyi düşünülmesi gereken bir konu." (N.H.) (Radikal, dha)