Yüksekova'da 'olağan hal'

Yüksekova'da, dört gün önce üç kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların ardından dün hayat normale döndü.

HAKKÂRİ/ANKARA - Yüksekova'da, dört gün önce üç kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların ardından dün hayat normale döndü. İşyerleri açıldı, öğrenciler okula gönderildi, sokaklar temizlendi. Yüksekova, protesto eylemi sırasında ölen İslam Bartın, Ergin Mengeç ve Abdulhalik Geylani'nin cenazelerinin önceki gün toprağa verilmesinin ardından sakin bir gün geçirdi.
Cenaze töreninde DEHAP'lı yöneticilerin, "Çocuklarınızı okula gönderin, işyerlerinizi açın, hayat normale dönsün" çağrısına dün uyuldu. Üç gün kapalı kalan işyerleri dün sabah erkenden açılırken, halk özellikle sebze ve meyve satan dükkânlara ilgi gösterdi. Öğrenciler okullarına giderken, belediye ekipleri cadde ve sokakları temizledi. Yollara konulan barikatlar güvenlik güçleri tarafından kaldırıldı, polisler normal devriye görevlerini sürdürdü.
'Halk provokasyona gelmedi'
Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, dün düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, olayların yatıştığını, yaşamın normale döndüğünü açıklarken, bölgede yaşayan vatandaşların provokasyona gelmediğini söyledi. Olaylarla ilgili soruşturmanın savcılık tarafından yürütüldüğünü anlatan Çalışkan, polis laboratuvarlarında balistik inceleme gibi konularda savcılığa gerekli bilgilerin ulaştırıldığını söyledi. Olayların PKK'nın yayın organı Roj TV tarafından canlı verildiğine ilişkin bir soru üzerine Çalışkan, kendilerine böyle bir bilginin ulaşmadığını açıkladı. Yüksekova'da gözaltına alınan 13 kişiden sekizi yaşlarının küçük olması nedeniyle serbest bırakılırken, Adliyeye sevk edilen beş kişi de tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi. Hakkâri ve Şemdinli'de yaşanan olayları protesto etmek amacıyla Isparta'da gösteri düzenleyen 22 kişi gözaltına alındı.
Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz, yaptığı açıklamada cenaze sırasında uçakların eğitim uçuşu yaptığını söyledi. Gürbüz, "Askeri uçaklar her gün görev icabı Türkiye'nin her tarafında uçmaktadır. Askerlerimizin görevi de budur. Belli saatlerde pilotlarımız eğitim uçuşları yapmaktadır. Halka yönelik bir şey olması mümkün değil" diye konuştu.
Vali: Yanlış anlaşıldım
Eylemlerle ilgili olarak, "DEHAP'lılar git deyince gidiyorlar, dur deyince duruyorlar" yorumuyla tepki çeken ve istifa etmesi istenen Vali Gürbüz, yanlış anlaşıldığını söyledi. Gürbüz, "İstifa etmem söz konusu değil" dedi. Gürbüz, olaylarla ilgili kışkırtıcıların tespit edilerek yakalanacağını belirterek, şöyle devam etti: "Şu anda belediye başkanlarımızla irtibat halindeyiz. Birlikte hareket ederek, vatandaşları sükûnete davet ediyoruz. Şemdinli'deki olaya Başbakan bizzat müdahale etmiştir. Adalet Bakanımız buraya iki tane başmüfettiş göndermiştir. Olay yargıya intikal etmiş. Birlikte sonunu bekleyeceğiz. Biz suçluları korumuyoruz. Bağımsız yargı en iyi kararı verecektir."
Gürbüz ayrıca, Şemdinli'de 1 Kasım tarihinde meydana gelen patlamada zarar gören 194 işyerinin onarımı için 200 milyar lira gönderildiğini, bunun 143 milyarının vatandaşlara ödendiğini söyledi.
Avukattan Vali'ye ziyaret
Şemdinli olaylarında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan astsubaylar Ali Kaya ile Özcan İldeniz'i savunmak üzere Hakkâri'ye geldiği belirtilen avukat Vedat Gülşen, Vali Erdoğan Gürbüz'ü ziyaret etti.
Gülşen, Gürbüz ile Ankara'dan tanıştığını belirterek, "Hazırlık tahkikatı olduğu için daha olay belli değil" diye konuştu.
'Savaş uçağına hiç gerek yoktu'
CHP Hakkâri Milletvekili Esat Canan, cenaze töreni sırasında iki F-16 savaş uçağı ile bir helikopterin alçaktan uçuş yapmasına tepki gösterdi. Cenaze töreninin sağduyu içinde gerçekleştirildiğini söyleyen Canan, "Ancak savaş uçaklarının cenaze korteji üzerinde alçak uçuş yapması halk arasında gerginliğe yol açtı. Buna hiç gerek yoktu" dedi.
Yüksekova'nın DEHAP'lı Belediye Başkanı Salih Yıldız da, savaş uçaklarının alçaktan uçuş yapmasını tarihte görülmemiş bir olay olarak değerlendirdi. Yıldız, bir gözdağı verildiğini söyleyerek, "Halk sanki bombalanacakmış gibi korku yaşadı. Biz asker ve polisin resmi kurumlara çekilmesini olumlu karşıladık. Ancak savaş uçaklarının uçması neyin provasıdır. Yani 'Siz eğer rahat durmazsanız, bombalanırsınız' demekti. Bize uçakları geri çekeceğiz dediler, ama geri çekmediler" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7636187636180

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.