Yüksekova'da polise bombalı saldırı

Yüksekova'da polise bombalı saldırı
Yüksekova'da polise bombalı saldırı
Hakkari Yüksekova'da kavşakta görev yapan trafik polisi Ufuk Şentürk'ün üzerine bomba atıldı.

HAKKARİ'nin Yüksekova İlçesi'nen en merkezi yerinde caddeye koydukları bombayı uzaktan kumandayşla infilak ettirdi, olay yerinden geçen trafik polisi Ufuk Şentürk ağır yaralandı. Çevredeki binaların camlarının da kırıldığı patlamada yaralanan polis Ufuk Şentürk, askeri helikopterle Van'a götürülerek ameliyata alındı.
İlçenin İpekyolu Caddesi'nde, Emniyet Müdürlüğü'ne 50 metre uzaklıkta kaldırıma bomba yerleştiren teröristler bunu saat 14.45 sıralarında uzaktan kumandayla infilak ettirdi. Kulakları sağır eden patlama anında tesadüfen olay yerinden geçen trafik polisi Ufur Şentürk vücuduna isabet eden şarapnel parçalarıyla kanlar içinde yere yıkıldı. Patlamada çevredeki binaların camları kırıldı, yoldan geçen araçlar hasar gördü.
Patlamanın ilk şokunu atlatan çevredekiler, yaralanan polis Ufuk Şentürk'ün yardımına koştu. Kanlar içinde yerde yatan Ufuk Şentürk, hemen ambulansa alınarak ilk müdahale yapıldıktan sonra askeri helikopterle Van'a götürülerek Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde ameliyata alındı. Doktorlar, bir kolu ve bacağı ile gözünden yaralanan polis Ufuk Şentürk'ün sağlık durumunun ciddi olduğunu söyledi.OPERASYON BAŞLATILDI

Görgü tanıkları, bombayı uzaktan kumandayla infilak ettiren teröristlerin bir otomobille kaçtıklarını söylerken, güvenlik güçleri bu kişilerin yakalanması için ilçede operasyon başlattı.
Bombanın infilak ettirildiği cadde güvenlik çemberine alınıp kimse yaklaştırılmazken, olay yerine toplanan kalabalığı dağıtmak için polis havaya uyarı ateşi açtı.


VALİNİN AÇIKLAMASI

Hakkari Valisi Muammer Türker olayla ilgili DHA muhabirinin sorusu üzerine, ilk anda gelen, ‘bombanın kavşakta görev yapan trafik polisinin üzerine atıldığı’ ve ‘polisin bir kolu ve bacağının koptuğu’ bilgilerini doğrulamadı.
Patlamanın, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne 50 metre uaklıkta kaldırıma yerleştirilip, uzaktan kumandayla patlatıldığını söyleyen Vali Türker, trafik polisinin tesadüfen olay yerinden geçerken yaralandığını söyledi. Vali Muammer Türker, “Bomba uzaktan kumanda ile patlatıldı. O esnada oradan geçen bir trafik polisi memurumuz patlayan bombanın etkisiyle ağır yaralandı. Bu sırada yoldan geçen bir uzman çavuş da bombanın patlama sesinden kulaklarından rahatsızlandı. Ağır yaralanan polisi helikopterle Van’a gönderdik. Olayla ilgili soruşturma sürüyor” dedi. (dha)