Yüksekova'daki Lice eyleminde gerginlik

Yüksekova'daki Lice eyleminde gerginlik
Yüksekova'daki Lice eyleminde gerginlik
Lice'de 1 kişinin ölmesi, 9 kişinin de yaralanması Yüksekova'da protesto edildi. Eylemde polise taş ve havai fişek atılması üzerine gerginlik çıktı. Çıkan olaylar üzerine ilçede esnaf kepenk kapattı.

YÜKSEKOVA - Lice için Yüksekova'da yapılan eylemde kalabalık arasındaki bir grubun polise taş ve havai fişek atması üzerine gerginlik çıktı. Çıkan olaylar üzerine ilçede esnaf kepenk kapattı. Kayacık Köyü'ndeki olayları protesto etmek isteyen kalabalık ilçe merkezindeki BDP binası önünde toplandı. Aralarında BDP'li Belediye Başkanı Ercan Bora, Esendere Beldesi Belediye Başkanı Hurşit Alptekin, İlçe Başkanı Nail Durmaz'ın da bulunduğu yaklaşık bin kişi, buradan "Medeni Yıldırım ölümsüzdür", "Lice halkı yanlız değil", "Biji Serok Apo" sloganları atarak, Şemdinli kavşağına, daha sonra da basın açıklamasını yapılacağı ilçe merkezindeki Cengiz Topel Caddesi'ne kadar yürüdü. Basın açıklamasının yapılacağı sırada kalabalık arasında bulunan ve yüzleri kapalı 10-15 kişilik bir grup, Eczaneler Sokağı'nda güvenlik önlemi alan polise taş ve havai fişek atmaya başlayınca gerginlik çıktı. Polis grubu dağıtmak için tazyikli su ve gözyaşartıcı bomba kullandı. Kalabalık da polise taş atarak karşılık verdi.
Çıkan olaylar üzerine ilçe merkezindeki esnaf kepenk kapatırken, geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Şemdinli kavşağındaki olaylar ise sürüyor. (DHA)

İstanbul Lice'ye ses verdi