Yüksekova'daki olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti

Yüksekova'daki olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti
Yüksekova'daki olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti
Yükseova'da PKK'lı mezarlarının tahrip edildiği yönündeki haberler nedeniyle yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucunda 2 kişi hayatını kaybetti.

YÜKSEKOVA -  Hakkari'nin Yükseova İlçesi'nde, Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Derneği (MEYA-DER) üyelerinin, PKK 'lılara ait mezarların tahrip edilmesine tepki göstermek için yaptığı basın açıklamasının ardından başlayan olaylara polis müdahale etti. Göstericilerin karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada 34 yaşındaki Veysel İşbilir ile 32 yaşındaki Mehmet Reşit İşbilir ağır yaralandı ve kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetti. Ölenlerin amca-yeğen oldukları belirtildi.

Demirtaş: Hakkari'de analar ağlıyor

HASTANEYE GAZ BOMBASI

Ölüm haberinin duyulması üzerine ölenlerin yakınları hastaneye akın etti. İlçede gerginlik daha da tırmandı. Aile hastane çevresinde önlem alan polislerin gitmesini istedi. Polis buradan ayrılmayınca kalabalığın tepkisi daha da arttı. Polisin göz yaşartıcı bomba kullanmasıyla hastanedekiler zor anlar yaşadı. Atılan taşlar ve polisin müdahalesi sırasında hastanenin camları da kırıldı.

BDP'Lİ VEKİL 2 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜNÜ DOĞRULADI

BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, olayla ilgili Radikal'e yaptığı açıklamada, protestocu grubun basın açıklamasının ardından polisle çatışma yaşandığını, bu sırada çarşıdaki dükkanlarından çıkan amca ve yeğen olan iki kişinin çatışmanın ortasında kaldığını kaydetti. Bu iki kişinin yaralandığını, yaralanmanın da polisin açtığı ateş sonucu olduğunu ileri süren Canan, yaralıların hastaneye götürülürken yolda hayatını kaybettiğini ifade etti.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI
Hakkari Valiliği önce olaylarda 2 kişinin yaralandığını ve hastanede tedaviye alındığı açıkladı. Ardından yapılan açıklamada ise yaralanan iki kişinin öldüğünu duyurdu. Hakkari Valiliği'nin olaylara ilişkin açıklaması şöyle:

"İlimiz Yüksekova İlçesi'nde Oslo Kavşağı'nda saat 14:30 sıralarında sözde BTÖ (Bölücü Terör Örgütü) şehitliklerine verilen zararları kınamak amacıyla gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından 150-160 kişilik grubun içindeki maskeli 25-30 kişi; molotof kokteyli, el yapımı patlayıcı ve havai fişek ile güvenlik kuvvetlerine karşı saldırıya geçmiştir. Bunun üzerine, Polis Çevik Kuvvet unsurları saldıran eylemci guruba gaz ve suyla müdahale etmeye başlamıştır. Olayların başlamasından bir saat sonra da eylemciler, bu defa 8-9 uzun namlulu silahla değişik mevkilerden TOMA araçlarına ateş etmeye başlamışlardır. Ateş sonrası isabet alan zırhlı araçlarda önemli hasar oluşunca, Polis Özel Harekat timleri devreye sokulmak zorunda kalınmış ve şehir merkezinde silahlı çatışma meydana gelmiştir. Hakkâri İlimizde kamu kuruluşlarınca düzenleme yapılan veya tahrip edilen herhangi bir mezarlık bulunmamaktadır. 

Güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren ve hastaneye yaralı olarak kaldırılan Veysel İ.(34) ve Mehmet R. İ.(32) isimli şahıslar hayatını kaybetmiştir. Konuyla ilgili adli makamlarca soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

(DHA-AA-Radikal)