Yükselen akademisyen

Amerikan Kadın Akademisyenler Derneği, '2005 Yükselen Akademisyen Ödülü'nü Prof. Mihri Özkan'a verdi. Kaliforniya Üniversitesi'nde çalışan Özkan, törende Atatürk'ün kadınlara verdiği önemi anlattı.
Haber: SALİH ZEKİ / Arşivi

WASHINGTON - Amerikan Kadın Akademisyenler Derneği, '2005 Yükselen Akademisyen Ödülü'nü Prof. Mihri Özkan'a verdi. ABD'de kanser ve nanoteknoloji alanındaki başarılarıyla ön plana çıkan ve çalışmaları ülkenin önde gelen kurumları tarafından desteklenen Prof. Dr. Mihri Özkan, Riverside'daki Kaliforniya Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde görev yapıyor.
Özkan, ODTÜ'de yaptığı lisans eğitiminin ardından ABD'nin Illinois ve Stanford üniversitelerinde çift master eğitimini tamamlayarak Kaliforniya Üniversitesi'nde başladığı doktorasını başarıyla sürdürdü.
Eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın da onur konuğu olarak katıldığı törende ödül alan Özkan, Atatürk'ün kadınlara verdiği önemi anlattı. Atatürk'ün dünya barışı ve kadın hakları konusundaki sözlerini aktaran Prof. Özkan, şöyle konuştu:
"ODTÜ'de okuduğum sırada bizim sınıfın yarısı kız öğrencilerden oluşuyordu. Amerika'ya geldiğim dönemde ise sınıftaki tek kız öğrencinin ben olduğunu görünce şaşırdım. Türk olduğumu söyleyince bana 'Nerede senin peçen?' diye soruyorlardı. 'Kocan seni almak için kaç deve vermişti?' diyorlardı. Türk kadınının adını duyurabilmesi için hepimizin çok gayret göstermesi gerekiyor."


    http://www.radikal.com.tr/7505557505550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.