'Yükselen Yıldız' Saruç

Pankreas kanseri teda-visindeki çalışmalarıyla dikkat çeken Celal Bayar Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Saruç, Avrupa Gastroenteroloji Federasyonu'nca 2004'ün 'Yükselen Yıldızı' seçildi.
Haber: MEHMED HAKKI ÖZBAYIR / Arşivi

MANİSA - Pankreas kanseri tedavisindeki çalışmalarıyla dikkat çeken Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Saruç, Avrupa Gastroenteroloji Federasyonu tarafından Avrupa'da 2004 yılının 'Yükselen Yıldızı' seçildi. Bu ödül, Avrupa ve dünya tıbbına bilimsel çalışmalarıyla katkıda bulunan Avrupa ülkelerinden genç bilim insanlarına veriliyor. Saruç, 2002 yılında da Avrupa Gastroenteroloji Federasyonu'nun 'Genç Bilim Adamı' ödülünü kazanmıştı.
Doç. Dr. Saruç, 'Yükselen Yıldız' ödülünü, CBÜ ve ABD'nin Nebraska Üniversitesi'nde, pankreas kanserinin tedavisi konusunda yaptığı çalışmalar ve geliştirdiği yeni yaklaşımlarla kazandı. 2005 yılında Danimarka'da düzenlenecek bir törenle ödülünü alacağını belirten Doç. Dr. Murat Saruç, "Pankreas kanseri tedavisi konusunda çalışmalarıma 2002-2003 yılları arasında Nebraska'da başladım. Daha sonra CBÜ'de devam ettim. Bu konuda çalışmalarım sürüyor" dedi.
'Henüz uygulanamaz'
Pankreas kanseri üzerine daha çok deneysel anlamda çalışmalar yaptığını belirten Doç. Dr. Murat Saruç, şu bilgileri verdi: "Pankreas kanserinin esasında şu anda düşünülen hücrelerden değil de kök hücrelerden kaynaklanabileceğiyle ilgili çalışmalar ve bununla ilgili deneylerle ilgiliyiz.
Bunlar henüz uygulanabilir tedavi şeklini almadı. Çalışmalarımın, hücre kültürü düzeyinde umut verici olduğu düşünüldü. Şu anda hastaların tedavisinde yeni bir ilaç ve yeni bir buluş değil ama gelecekte bu çalışmaların sonucunda pankreas kanserine daha farklı yaklaşılabilecek."