Yükü değil markası altın!

Afyonkarahisar'daki 'Mini Susurluk' kazasında dört kişiye mezar olan cipten çıkan nottaki 'Gold' altın değil kamyon markasıymış.
Kazada işadamı Hüseyin Mert, emekli Başkomiser Mehmet Şanlı, Antalya'da bar işleten...
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Afyonkarahisar'daki 'Mini Susurluk' kazasında dört kişiye mezar olan cipten çıkan nottaki 'Gold' altın değil kamyon markasıymış.
Kazada işadamı Hüseyin Mert, emekli Başkomiser Mehmet Şanlı, Antalya'da bar işleten Turan Balık ile yine Antalya'da müteahhitlik ve turizmcilik yapan Zekeriya Kocagöz yaşamını yitirmişti. Kocagöz ve Balık'ın çete suçundan sabıkalı oldukları ortaya çıkmıştı. İkisi ruhsatsız olmak üzere dört silah bulunan cipin gizli bölmelerinde toplam 91 milyon dolarlık iki çek ve Arapça bir not bulunmuştu.
Riyad Bank antetli ve 26 Aralık 1994 tarihli iki çekin, Suudi Arabistan vatandaşı Mahmut El Yusuf Muhammet'in Saynur Tarım Ürünleri İhracat ve İthalat Sanayi Limited Şirketi adına yazıldığı belirlenmiş; çeklere
iliştirilen Arapça notta ise, "Ben Mahmut El Yusuf Muhammet. Gold (altın) kamyonlarını Körfez Savaşı sırasında Amman'da Abdullah El Havas'a teslim etmem gerekirdi. Ben teslim etmedim. Gold kamyonlarının teslim
edilmemesi yüzünden oluşan yukarıda yazılı olan miktarı ödemeye söz veririm." yazdığı saptanmıştı.
Arapça notta bahsedilen kamyonların yüklerinin değil markalarının Gold, yani altın olduğu ortaya çıktı. Saynur Tarım Ürünleri İhracat ve İthalat Sanayi Limited Şirketi ile Ürdünlü Abdullah El Havas arasında, 26 Kasım 1990'da piyasa değeri 91 milyon dolar olan 600 römorkluk Gold marka kamyon alışverişi olduğu; ancak bu alışverişe aracılık eden Mahmut El Yusuf Muhammet'in, kamyonların bir kısmını Havas'a teslim etmediği için Saynur Şirketi'ne 27 milyon dolar borçlu kaldığı ortaya çıktı.
Çeklerin, kazada ölen dört kişiye, tahsilat amacıyla verildiği sanılıyor.